Rektör Gündoğan’dan Havacılık Parkı’na Ziyaret

Anadolu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Naci Gündoğan, Anadolu Üniversitesi’nin şehirdeki önemli ziyaret alanlarından biri olan ve özellikle de son dönemde hayata geçirilen projeler sayesinde havacılığın önemli bir cazibe merkezi haline gelen "Anadolu Üniversitesi Havacılık Parkı"nı ziyaret etti.

Rektör Gündoğan’dan Havacılık Parkı’na Ziyaret
Rektör Gündoğan’dan Havacılık Parkı’na Ziyaret
Anadolu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Naci Gündoğan, Anadolu Üniversitesi’nin şehirdeki önemli ziyaret alanlarından biri olan ve özellikle de son dönemde hayata geçirilen projeler sayesinde havacılığın önemli bir cazibe merkezi haline gelen "Anadolu Üniversitesi Havacılık Parkı"nı ziyaret etti.
Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ali Savaş Koparal ile Havacılık Parkı Müdürü Doç. Dr. Ender Gerede’nin de yer aldığı ziyarette Rektör Gündoğan, Türk havacılık tarihinin önemli isimlerinden Vecihi Hürkuş’u onurlandırmak üzere 3 boyutlu sokak resmi olarak resmedilen projeyi yerinde inceleyerek çalışma hakkında bilgi aldı. Prof. Dr. Gündoğan ayrıca Havacılık Parkı’nı ziyaret edenlerin oldukça ilgisini çeken İlk Türk sivil uçağı Vecihi XIV’ü konu alan 3 boyutlu sokak resmiyle ilgili olarak çocukların duygu ve düşüncelerini öğrendi. Park bünyesinde çalışmaları devam etmekte olan ve kısa bir sonra ise tamamlanması planlanan bir başka proje olan "Republic RF-84F Thunderflash" uçağının restorasyon çalışmaları hakkında da bilgi alan Prof. Dr. Naci Gündoğan, ayrıca bu projeye gönüllü olarak katılan ve büyük emekler veren havacılık tutkunlarına da gösterdikleri özverili çalışmalardan dolayı teşekkürlerini ileterek, restorasyon süreciyle ilgili bilgi alışverişinde bulundu.
REKTÖR GÜNDOĞAN’DAN GÜZEL SANATLAR FAKÜLTESİ ÖĞRENCİLERİNE TEŞEKKÜR
Dünyaca ünlü sokak ressamı Alex Maksiov’un, park bünyesinde sürdürdüğü çalışmalara gönüllü olarak katılan ve 3 boyutlu çizim tekniklerini öğrenen Anadolu Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi son sınıf öğrencileri, Havacılık Parkı’na 3 boyutlu yeni bir projeyi daha kazandırmaya hazırlanıyorlar. Parkın otopark alanında çizimlerine devam eden öğrenciler, projeyle ilgili olarak Rektör Prof. Dr. Naci Gündoğan’la bilgi alışverişinde bulundular. Prof. Dr. Gündoğan ise Havacılık Parkı’na çizimleriyle destek veren öğrencilere teşekkürlerini iletti.
"PARKTAKİ TÜM UÇAKLARI TEKRAR BAKIMDAN GEÇİRECEĞİZ"
Havacılık Parkı’nın aslında yıllardır ciddi anlamda ziyaretçi alan bir park olduğuna dikkat çeken Rektör Prof. Dr. Naci Gündoğan, Eskişehir’e gelen turistlerin mutlaka Havacılık Parkı’na uğradıklarını dile getirdi. Özellikle bu yıl Havacılık Parkı’nın cazibesini arttırmak düşüncesiyle hem bir tanıtım atağına geçtiklerini hem de park bünyesindeki bazı uçakların orijinal haline çevrilmesi doğrultusunda çalışmalar yapıldığına değinen Prof. Dr. Gündoğan, "Havacılık Parkı’nın en önemli hedef kitlesi aslında çocuklarımız ve gençlerimiz. Eskişehir bir havacılık kenti ve çocuklarımıza, gençlerimize havacılığı sevdirmek amacıyla biz bu parkı, hem bir eğitim parkı hem de çocuklarımıza havacılık sevgisini aşılamanın bir yolu olarak görüyoruz. Havacılık parkında var olan bütün uçaklarımızı önümüzdeki günlerde tekrar bir bakımdan geçireceğiz. Parkı hareketlendirecek yeni projelerimizi de yine önümüzdeki günlerde hayata geçirmeyi planlıyoruz. Bu parkın özellikle gençlerimiz ve çocuklarımız için bir uğrak yeri olmasını diliyoruz" dedi.
"TÜRK YILDIZLARI AKROTİMİ’NİN KULLANDIĞI F5’İ ZİYARETÇİLERİMİZE SUNACAĞIZ"
Son bir yıl içerisinde hedeflerini ve planlarını netleştirerek hayallerini hayata geçirme konusunda çalışmalara ve araştırmalara başladıklarını ifade eden Doç. Dr. Ender Gerede ise, bu uğraşlar neticesinde havacılık tarihinin önemli isimlerinden Vecihi Hürkuş’u 3 boyutlu olarak resmettiklerini dile getirdi. Herkes için değişik ve ilgi çekici bir projenin ortaya çıktığını söyleyen Doç. Dr. Gerede, bu sayede hem Vecihi Hürkuş’u ve Vecihi XIV’ü andıklarını hem de ziyaretçilerin bunları bilmelerini ve öğrenmelerini sağladıklarını aktardı. Kendileri için önemli olan bir diğer sürecin ise Republic RF-84F Thunderflash uçağının restorasyon süreci olduğunu belirten Gerede, bu dönemin kendilerini çok zorladığına değindi. Doç. Dr. Gerede, "Türkiye’de ilk olduğu için oldukça çaba harcamamızı gerektirdi. Son bir yılda bunu yaptık ve uygulamaya da geçtik. Proje yaklaşık 10-15 gün içerisinde tamamlanacak. Diğer bir projemiz kapsamında da Antonov uçağını parkımıza getirdik. Yine bu uçağımız dışında sergilenemeyecek kadar bakımsız olan T 7 GCBC Bellanca C 1 Tabria uçağının da tamirini ve bakımlarını gerçekleştirerek yeni bir hava aracını da koleksiyonumuza dahil etmiş olduk. Bu projeyi daha ilgi çekici hale getirebilmek için de uçağı çocuklarla birlikte boyadık. Önümüzdeki ay tamamlayarak hayata geçirmeyi düşündüğümüz bir başka projemiz ise koleksiyonumuzda da yer alan ve Türk Yıldızları Akrotimi’nin kullandığı F5 uçağını, akrotimin kullandığı renklerde boyayarak ziyaretçilerimizin beğenisine sunmak" şeklinde konuştu.
"2017’DE BURAYI ÇOCUKLARIMIZA DENEYLERLE BİRLİKTE AÇMIŞ OLACAĞIZ"
Havacılık Parkı’nda sürdürülen çalışmaların ve projelerin devam edeceğinin müjdesini veren Doç. Dr. Ender Gerede, şu anda çalışmalarını hangarda sürdürdükleri projeleri sayesinde çocuklara bilim iletişim yaptırmak istediklerine dikkat çekti. Bu konuda epey yol aldıklarına değinen Doç. Dr. Gerede, "İnşallah 2017’de burayı da çocuklarımıza deneylerle birlikte açmış olacağız. Bu yüzden de herkesi Havacılık Parkı’na bekliyoruz" ifadelerine yer verdi.
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X