Anadolu Üniversitesi’nden Kırım Tatarları lideri Kırımoğlu’na ‘Fahri Doktora’ unvanı

Anadolu Üniversitesi tarafından, Kırım Tatarları’nın Milli Lideri ve Ukrayna Milletvekili Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu’na ‘Fahri Doktora’ unvanı verildi.

Anadolu Üniversitesi’nden Kırım Tatarları lideri Kırımoğlu’na ‘Fahri Doktora’ unvanı
Anadolu Üniversitesi’nden Kırım Tatarları lideri Kırımoğlu’na ‘Fahri Doktora’ unvanı
Anadolu Üniversitesi tarafından, Kırım Tatarları’nın Milli Lideri ve Ukrayna Milletvekili Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu’na ‘Fahri Doktora’ unvanı verildi.
Yunus Emre Kampüsü Öğrenci Merkezi’nde düzenlenen törene, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Eskişehir Milletvekili Gaye Usluer, Anadolu Üniversitesi Rektörü Naci Gündoğan, MHP Genel Başkan Yardımcısı Ruhsar Demirel, Kırım Tatarları’nın Milli Lideri Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu, Kırım Tatar Kongresi üyeleri, rektör yardımcıları, senato üyeleri, öğretim görevlileri ve çok sayıda davetli katıldı. Program öncesinde, Rektör Gündoğan ve Kırım Tatarları’nın lideri Kırımoğlu birlikte, Kırımoğlu adına fuaye alanında açılan sergiyi gezdi. Tören, saygı duruşunda bulunulması, İstiklal Marşı ve Kırım Tatar Milli Marşı’nın okunmasıyla başladı.
"Darbe girişiminde Kırımoğlu, milletimizin yanında oldu"
Açılışta konuşan Rektör Prof. Dr. Naci Gündoğan, sözlerine 15 Temmuz darbe girişimini kınayarak başladı. Türkiye’nin seçilen, meşru hükümetini devirme girişiminin milletin sağlam iradesi ve benzersiz cesareti sayesinde durdurulduğunu aktaran Gündoğan, hain girişimin Anadolu Üniversitesi olarak en başından beri karşısında olduklarını ifade etti. Kırımoğlu’nun FETÖ tarafından gerçekleştirilen darbe girişimi sırasında da Türkiye’nin yanında olduğunu aktaran Gündoğan, “Sayın Kırımoğlu, halkının özgürlük mücadelesine önderlik edip, uzun yıllarını cezaevlerinde geçirmesine rağmen hoşgörü ve anlayıştan ödün vermemiş, aşırı eylemlerden, taşkınlıklardan kaçınılmasını sürekli telkin etmiştir. Bu haklı davada, Kırım Tatarlarının hiçbir şekilde şiddete başvurmamasında Kırımoğlu’nun rolü tartışılmaz. Kırımoğlu’nun Fethullahçı Terör Örgütü tarafından gerçekleştirilen hain darbe girişimi sırasında milletimizin yanında olduğunu da belirtmek isterim” dedi.
"Senato tarafından evrensel katkıları dolayısıyla fahri doktora unvanı verilmesi kararlaştırıldı"
Ardından Kırımoğlu’nun darbe girişiminden sonra Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a yazdığı mesajdan bir bölüm okuyan Gündoğan, Anadolu Üniversitesi Senatosu tarafından yaptığı katkılar dolayısıyla fahri doktora unvanı vermeye karar verildiğini ifade etti. Gündoğan, “Kırımoğlu için üniversitemiz senatosu, Kırım Tatar halkının anayurduna dönmesine ve özgür yaşamasına yaptığı olağanüstü katkıları, Kırım Tatar halkının sorunlarının tüm dünya kamuoyuna duyurulmasına ve bu sorunların barışçıl yollarla çözülmesine yaptığı katkıları, düşünce ve ifade özgürlüğü değerlerini yaşamı boyunca savunması ve dünya çapında gelişmesine yaptığı katkıları, halkının liderliğini ve kanaat önderliğini en zor şartlar altında üstlenmesi, üniversitemizin de derinden bağlı olduğu insani değerleri savunması ve evrensel düzeyde geliştirilmesine yaptığı katkıları nedeniyle fahri doktora unvanı verilmesini kararlaştırmıştır” ifadelerini kullandı.
"Beni en çok üzen şey üniversite diploması alamamak oldu"
Aldığı diplomanın kendisini son derece mutlu ettiğini aktaran Kırım Tatarları’nın Milli Lideri ve Ukrayna Milletvekili Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu ise şunları dile getirdi:
“Bana üniversitede diploma almak nasip olmadı. Aslında hayatımda beni en çok üzen şey o oldu. Bilge veya öğrenci olamayacağımdan dolayı değil. Bir şeyler öğrenmiş olsam, Sovyetler beni okutmaya vazgeçtikten sonra öğrendim. Hayatın gerçeğini hapislerde öğrendim. Ama üniversiteyi bitirmeyi çok isterdim çünkü anne ve babam çok çaba sarf ettiler. Diplomayı anne ve babama göstermeyi çok isterdim. O sebepten dolayı çok üzülmüştüm. Şimdi bana verilen bu diploma benim için sanki Sovyet rejiminden intikam almış gibi oldum.”
Konuşmaların ardından Rektör Naci Gündoğan, Kırımoğlu’na cübbesini giydirerek fahri doktora belgesini takdim etti.
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X