Gaziantep’in Temmuz ayı ihracatı düştü

Gaziantep’ten Temmuz ayında gerçekleştirilen ihracat geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 18 düştü.

Gaziantep’in Temmuz ayı ihracatı düştü
Gaziantep’in Temmuz ayı ihracatı düştü
Gaziantep’ten Temmuz ayında gerçekleştirilen ihracat geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 18 düştü.
Gaziantep Ticaret Odası (GTO) Yönetim Kurulu Başkanı Eyüp Bartık, Temmuz ayı ihracat verilerine ilişkin yaptığı açıklamada, ihracatın temmuz ayında çok sert düştüğünü belirtti.
9 günlük bayram tatilinin ihracatın düşüşünde etkili olduğunu ifade eden Bartık, darbe girişiminin de ihracatı sınırlı da olsa etkilediğini söyleyerek, olumsuz verilerin temmuz ayıyla sınırlı kalacağını kaydetti.
Ağustos ayında tekrar çıkışa geçeceklerine inandıklarını vurgulayan Bartık, ihracatı artırmak için yeni pazarlara yoğunlaştıklarını kaydetti. Bu kapsamda Erbil ile başlayan ticaret ofisi açma çalışmalarına İran ile devam edeceklerini anlatan Bartık, İran’ın başkenti Tahran’a açacaklarını, ticaret ofisinin ihracatın artırılmasına katkı sağlayacağına dikkati çekti. Hükümetin ve iş dünyasının ihracatın artırılması amacıyla seferber olduğunun altını çizen Bartık, el birliğiyle ihracatı artırmaya çalışacaklarını dile getirdi.
Geçen yılın temmuz ayında 453 milyon 551 bin dolar ihracat yaptıklarını hatırlatan Bartık, bu rakamın temmuz ayında yüzde 18 düşerek 371 milyon 832 bin dolara gerilediğini ifade etti. 2016 yılının genelinde de en düşük ihracatın temmuz ayında gerçekleştirildiğini anlatan Bartık, “Bu düşüş moralimizi bozmayacak, aynı kararlılıkla yolumuza devam edeceğiz” dedi.
Geçen ay ihracatta 5’inciliğe yükselen Gaziantep’in bu ay 6’ncı olduğunu anımsatan Bartık, yıl sonunda toplam ihracatta 5’nci olacaklarına inandıklarını kaydetti. Bartık, şehrin 7 aylık ihracatının 3 milyar 512 milyon 695 bin dolara yükseldiğini sözlerine ekledi.
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X