Sinop’ta demokrasi nöbeti

15 Temmuz FETÖ’nün darbe girişimi sonrası her yerde olduğu gibi Sinop’ta da halk demokrasi nöbetini sürdürüyor.

Sinop’ta demokrasi nöbeti
Sinop’ta demokrasi nöbeti
15 Temmuz FETÖ’nün darbe girişimi sonrası her yerde olduğu gibi Sinop’ta da halk demokrasi nöbetini sürdürüyor.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın çağrısına uyan kadın erkek, genç yaşlı yüzlerce vatandaş, Cuma gününden bu yana geceden sabaha meydanları terk etmeyerek, demokrasiye ve milli iradeye, tuttukları nöbet, attıkları sloganlar ve hazırladıkları pankartlarla sahip çıkıyorlar.
Darbe girişimine karşı halkı yalnız bırakmayan Sinop Valisi Kemal Cirit, “Bugün Orman ve Su işleri Müdürlüğüne bağlı Doğa Koruma ve Milli Parklar Müdürlüğümüz sizlere ev sahipliği yapmakta, her zaman olduğu gibi gençlerimiz, hanımlarımız, 7’den 70’e herkes bu mücadelenin şahidi olarak buradalar. Sevgili Sinoplular, 15 Temmuz Türk demokrasi tarihinde milat olacak bir tarih, yeniden yazılacak bir tarih. 15 Temmuz bir milleti yeniden silkelenişinin tarihi, bu silkenişi bu meydanlardaki sizler, ülkemizin değişik yerlerindeki milletimiz başardı. Onun için ne kadar milletimizle övünsek azdır. Bu topraklar bize kolay yurt olmadı, bundan sonra da olmayacak. Bu darbe girişimi olurken bölücü terör örgütü hiçbir nokta da yoktu. Başarılı olsunlar istedi, bir tek bölücü terör örgütü beklemedi. Kendilerinin demokrasinin beşiği olarak gören bazı ülkeler var. Dediler ki 15 Temmuza bakalım, darbe başarılı olsun. Ama siz buna müsaade etmediniz. Siz buna müsaade etmediğiniz günden beri Hakkari’de 8 canımızı aldılar, Ordu’da operasyon yapmaya kalktılar, 3 tane şehit verdik. Bugün Bingöl de 6 tane polisimizi şehit ettiler. Görebiliyorsunuz değil mi? Bunların birbirine nasıl destek olduklarını anlayabiliyorsunuz değil mi? Paralel terör örgütü de, bölücü terör örgütü de, terör örgütünün hiçbirini bu milletle bu ülkede barındırmayacağız inşallah. Sevgili Sinoplular, bu ülkeye bir lider başkanlık etmekte, Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan. Bir lider bir ülkenin kurtuluşunun öncülüğünü yapmakta. Bu lideri bu millet sağcısıyla solcusuyla yalnız bırakmadı, bu millet yalnız bırakmadı, sizler yalnız bırakmadınız. Onun için tek tek hepinizi bir kez daha tebrik ediyorum, yürüyüşünüz kutlu olsun, demokrasi mücadeleniz kutlu olsun” dedi.
Sofuoğlu tarih dersi verdi
Meydanları bırakmayan Sinoplulara Ebubekir Sofuoğlu tarih dersi verdi. 1960 darbesinden bu yana halkı bilgilendiren Sofuoğlu yaptığı konuşmada, “Gerçekten değerli Sinop halkı gönlünüzü almak için söylemiyorum, gerçekten büyük bir destan yazdınız, tarih de daha hiçbir yer de görülmedi, tankların üstüne çıkmak, tankların önüne yatmak. Bunu hesap edemediler. Şu Sinop meydanını, bütün meydanları itimat edin. İsrail’den, İngiltere’den, Amerika’dan kontrol ediyorlar da tekrar tekrar düşünüyorlar bir daha nasıl darbe yaparız diye. Kaçıncı gün oldu buradasınız, Allah razı olsun hepinizden. Gönlünüzü almak için söylemiyorum, bir daha zor darbe yaparlar, Allah’ın izniyle. Biz darbeyi niye istemiyoruz biliyor musunuz? Senelerce yüzyıla yakın kaynaklarımızı kuruttular bizim. Bakın 1 buçuk milyar dolar ihracatımız vardı. Şimdi ne kadar biliyor musunuz? 160 milyar dolar. Bunu istemiyorlar işte. Değerli Sinoplular Türkiye zengin bir ülke, yüzyıllar boyunca kaynaklarımızı bize kullandırtmadılar, yüz yıl boyunca korkuttular bizi. Ama Elhamdülillah bunlara karşı çıkan birçok lider geldi geçti. Adnan Menderes’i idam ettiler, Özal’ı zehirlediler, Erbakan’a post model darbe yaptılar, Sayın Erdoğan’ı da alacaklardı elimizden. Onu alırlarsa ne olur biliyor musunuz? Erdoğan diyor zaten kefenimle geldim, belki şehit ederler. Ama itimat edin Türkiye kaybeder. Örnek vereyim, bırakın Türkiye’yi Osmanlı’dan örnek vereyim; Sokullu Mehmet Paşa yani büyük vezir öldükten sonra bir adım atabilmek için 77 yıl bekledi. 77 yıl Köprülü Mehmet Paşayı bekledi. Bakın 1579 den 1656 ya bir cm büyüyemedi Osmanlı. Savaş kaybetmedi, gerileme dönemi de değildi, güçlü bir lider yoktu. Venediklilerin Çanakkale’yi gemilerle kapattığı boğazı açamıyordu. Hangi Osmanlı bu, daha savaş kaybetmemiş Osmanlı. Bizim de adım atmamızı istemediler, Erdoğan’ı alacaklardı. Türk milleti izin vermedi. Bakın sizi ikna etmek için söylemiyorum yine bir darbe yaparlarsa bize bir şey olmaz siz bu meydanları boş bırakmadığınız sürece. Biz cevap verdik İsrail’e, İngiltere’ye, Fransa’ya, siz gösterdiniz bunu” diye konuştu.
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X