Eski Belediye Başkanından 'Camileri Bombalayın' Talimatı!

Filipinler Devlet Başkanı Rodrigo Duterte, Davao Belediye Başkanlığı görevi sırasında, suçlu olduğu iddia edilen kişiler ile dönemin İnsan Hakları Başkanlığını yürüten Leila de Lima'nın öldürülmesi ve bir caminin bombalanması emrini vermekle suçlanıyor.

Eski Belediye Başkanından 'Camileri Bombalayın' Talimatı!
Eski Belediye Başkanından 'Camileri Bombalayın' Talimatı! Abdullah

Geçtiğimiz günlerde ABD Başkanı Obama'ya küfretmesiyle gündeme gelen Filipinler Devlet Başkanı Duterte, belediye başkanı olduğu dönemde yargısız infaz yapmakla suçlanıyor. Duterte'nin Davao Belediye Başkanlığı görevi sırasında, suçlu olduğu iddia edilen kişiler ile dönemin İnsan Hakları Başkanlığını yürüten Leila de Lima'nın öldürülmesi ve bir caminin bombalanması emrini vermekle suçlandığı belirtiliyor

Eski milis kuvvetler üyesi Edgar Matubato, senato sorgusu sırasında, 1988'de Davao Belediye Başkanı olan Duterte'yi yargısız infaz yapmakla suçlarken, kendisinin de dahil olduğu altı kişilik "ölüm mangası" grubu tarafından 1988'den 2003'e kadar 50'ye yakın kişinin öldürüldüğünü ileri sürdü.

Matubato, "Bizim görevimiz uyuşturucu satıcılarını, tecavüzcüleri ve kapkaççıları öldürmekti. Bunlar bizim her gün öldürdüğümüz insanlardı." diye konuştu.

"CAMİYİ BOMBALAYIN' EMRİ VERDİ"

"Ölüm mangası" grubu içerisinde yer alan Matubato, 1993'te Davao'daki bir caminin bombalanması emrini Duterte'nin verdiğini iddia ederek, dönemin Belediye Başkanı Duterte'nin Davao'daki Katolik katedralinin bombalanmasının intikamını almaya çalıştığını öne sürdü.

Matubato, caminin bombalanmasında o sırada kimse olmadığı için herhangi bir can kaybının veya yaralanmanın yaşanmadığını belirtti.

Duterte'nin, katedraldeki patlama ile bağlantısı olduğu düşünülen şüphelilerin kaçırılması ve öldürülmesi emri verdiğini söyleyen Matubato, yerel seçimlerde iki kez Duterte'ye rakip olan parlamento sözcüsü Prospero Nograles'in dört destekçisinin yine Duterte'nin emri ile ölüm mangaları tarafından kaçırılarak, öldürüldüğünü de ileri sürdü.

Senatör Leila de Lima'nın sorgusu sırasında ifade veren Matubato, Duterte'nin ölüm mangalarına, 2009'da İnsan Hakları Başkanlığı görevini yürüten Lima'nın öldürülmesi emri verdiğini de iddia etti.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X