DAEŞ'e en büyük darbeyi o vuracak!

500 milyar doları aşkın piyasaya değeriyle dünyanın en büyük teknoloji şirketleri arasında yer alan Google, Jigsaw programı adı altında terörizmle mücadele ediyor. Bu program ile özellikle gençlerin, internet aracılığıyla terör örgütlerine katılımının engellenmesi hedefleniyor.

DAEŞ'e en büyük darbeyi o vuracak!
DAEŞ'e en büyük darbeyi o vuracak! Abdullah

Yaşadığımız dönem, birçok uzman tarafından teknoloji çağı olarak adlandırılıyor. Hayatımızın her alanına yayılan teknolojik ürünler, yüz milyonlarca insanı etkisi altına almayı başardı.

Hemen her şeyde olduğunu gibi teknolojinin de hem iyi hem de kötü yanları var. Örneğin günümüzde birçok işi, eskisine oranla çok daha hızlı yapabiliyoruz. Bir iki mouse hareketiyle banka ödemelerimizi gerçekleştirebiliyor, alışveriş yapabiliyor ve istediğimiz birçok bilgiye erişebiliyoruz.
Diğer taraftan, özellikle gençler, sanal ortamdan gerçek hayata geçmekte sıkıntı yaşıyor. Gerek akıllı telefonlar gerek bilgisayarlar yetişme çağındaki gençleri öyle etkisine alıyor ki, gerçek hayat onlara sanal ortamdaki kadar keyif vermemeye başlıyor. Bu da gelecek nesiller adına en büyük tehlikelerden biri olarak görünüyor.

Bilindiği üzere DAEŞ'e, 70'i aşkın ülkeden terörist katılıyor. Bu 70 ülkenin içinden özellikle Avrupalı ülkelerin fazlalığı dikkat çekiyor. DAEŞ'in bu kadar çok ülkeden destekçi bulması, sosyal ağları ve arama motorlarını etkin bir şekilde kullandığının en büyük kanıtı.
Özellikle gençlerin beynini yıkayan bu örgüt, internet üzerinden kendi propagandalarını yaparak kendi safına çok sayıda destekçi çekiyor.
Google, Jigsaw programını genişleterek DAEŞ ile mücadele etmeye karar verdi. Programın işleyişi aslında oldukça basit. Örneğin terör örgütlerine ilgi duyan bir gencin Google üzerinden DAEŞ ile ilgi aramalar yaptığını düşünelim. Jigsaw programı hemen bu durumu saptıyor ve bu gencin karşısına terör karşıtı arama sonuçları çıkartıyor. Henüz karar aşamasında olan bu gencin beyni yıkanmadan, kararından vazgeçirilmeye çalışılıyor.

Aynı şekilde YouTube üzerinden video araması yaptığı zaman da terör örgütlerini kötüleniyor ve aslında onların iyi bir şey yapmadıkları, aksine masum insanların canına ve malına kast ettikleri gözler önüne seriliyor.
Jigsaw programında tetikleyici 1,700 kelime bulunuyor ve bu kelimelerin içerdiği bir cümle araması yapılınca sistem otomatik olarak devreye giriyor. Örneğin aynı cümle içinde "Cihat, Suriye, Fetva" kelimeleri yer alıyorsa, karşınıza terör karşıtı arama sonuçları çıkartılıyor.

Jigsaw programının Ar-Ge Başkanı Yasmin Green, yaptıklarının bir 'Yeniden Yönlendirme Metodu' olduğunu söylüyor ve DAEŞ'e ilgi duyanları doğruya yönlendirmeyi, propagandalarının yalan olduğunu gözler önüne sermeyi hedeflediklerini belirtiyor.
Yıl başında pilot uygulama olarak başlanan bölgelerde, 2 ay içinde sürpriz bir şekilde 300 bini aşkın kişi YouTube üzerinde DAEŞ karşıtı videolar izleyip bu kanalları takip etmeye başladı ki bu, gidişatın hayli olumlu olduğunu gösteriyor.
Google'ın Jigsaw ekibi şimdi bu programı geliştirerek ve genişleterek daha fazla insana ulaşmayı hedefliyor.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X