TÜRK SOLU, SENDİKACILARA ÇOK ŞEY BORÇLU

CHP Samsun İl Başkanı Av.Tufan Akcagöz, TÜMBELSEN Samsun Şubesi'nin 6.Olağan Genel Kurulu'na katıldı. 1990 yılında kurulan bu sendikanın, kurulduğu günden bu zamana kadar çetin bir demokrasi mücadelesi verdiğini dile getiren Tufan Akcagöz, " Ben bu gün burada, sadece CHP Samsun İl Başkanı olarak değil, aynı zamanda TÜMBELSEN üyesi olarak görev yapmış, 25 yıllık hizmeti sonrası emekli olmuş bir belediye çalışanının oğlu olarak bulunuyorum.

TÜRK SOLU, SENDİKACILARA ÇOK ŞEY BORÇLU
TÜRK SOLU, SENDİKACILARA ÇOK ŞEY BORÇLU Abdullah

 Babam, Çarşamba Belediye'sinde görev yaptı ve emekli oldu. Yaşadığınız sıkıntıları yakinen biliyorum. Siyasetin en etkili olduğu devlet kurumlarının başında Belediyeler geliyor. Seçilen belediye başkanları, kendisinden önce görev almış personele adeta hasım gözüyle bakıyor. Baskı amaçlı sürgünlerin, mobinglerin bini bir para. Buna rağmen, her türlü engele rağmen mücadele azminizi kaybetmeden çalışmalarınızı sürdürüyorsunuz. Ben, sanıyorum 1992 senesiydi. Ankara'da kitlesel bir miting ve yürüyüş vardı. Çarşamba'dan bir otobüs toplanıp gittik. Demokrasi mücadelesinin en çok alanlarda verilmesi gerektiğini o gün orada öğrendim. Solcu olduğumu, sendikal mücadelenin bir Ankara yürüyüşünde hissettim. Henüz 15 yaşındaydım. Bu nedenle, yaptığınız her türlü etkinlik bizim için önemli. Türk solu, sendikacılara çok şey borçlu."  dedi. 

           Hitler Almanya'sından bahseden Tufan Akcagöz, " Hitler, iktidara talip olduğunda üç büyük hasmı vardı. Birincisi, Yahudi sermayesinin hakim olduğu ticaret çevreleri. İkincisi, Almanya ekonomisini çöküntüye uğratmakla suçladığı sosyal demokratlar ve üçüncü hasım ise sendiklardı. Yani şunu demek mümkündür. Dünyada ne kadar totaliter lider, diktatör varsa, hemen hepsi sendikaları baş belası olarak görmüştür. Bu, hiç şüphe yok ki, sendikaların haktan ve hukuktan yana oluşundan, yani doğru duruşundan kaynaklanıyor. Hatırlayın, 2013 yılının Haziran ayında, gezi olayları yaşandığı esnada, dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan, içinde DİSK Genel Sekreteri Arzu Çerkezoğlu'nun da bulunduğu bir sendikacı heyetini kabul etmişti. O toplantıda Tayyip Erdoğan'ın, bir takım aşırı sendikacıların varlığından söz ettiğini hatırlıyoruz. Alın size dünya sendika literatürüne geçecek bir kavram daha. Siz de aşırı sendikacısınız biliyorum ve bu yönünüzle sizi kutluyorum. " diye konuştu.
         Sözü, Anayasa değişikliği konusuna getiren CHP Samsun İl Başkanı, " Cumhuriyet Halk Partisi'nin Parlamento çatısı altında, demokratik rejime sahip çıkmak için verdiği mücadele ortada. Ancak bundan sonra, şayet bir referandumla karşı karşıya kalırsak, kendisini solda gören tüm unsurların bir arada ve topyekûn çalışma sergilemesi gerekiyor. Varlık sebebimiz tehlike altında. İşte şimdi mücadele zamanı. CHP Samsun İl Başkanı olarak da, hukukçu kimliğimle ve birey olarak da sendikal mücadelenizi saygıyla selamlıyorum. Demokrasi ve emek mücadelenizde yanınızdayım. Kongrenin hayırlı olmasını diliyorum. Sendika Şube başkanımız Suat Yıldız'ı ve bu işe yüreğini koymuş tüm emekçi arkadaşlarımızı kutluyorum." diye sözlerini tamamladı. 
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X