Cihan Mimarları ve Mühendislerinin Başı Anıldı.

Mimar Sinan Mühendisler Birliği Samsun Temsilciliği Ondokuz Mayıs Üniversitesinde(OMÜ) “Mimar Sinan’ı anma” etkinliği düzenledi.

Cihan Mimarları ve Mühendislerinin Başı Anıldı.
Cihan Mimarları ve Mühendislerinin Başı Anıldı.

Mimar Sinan Mühendisler Birliği Samsun Temsilcisi Murat Aras, " Bu etkinlikte, cami, medrese, türbe, şifahane, tabhane, köprü, hamam, su kemeri ve sıbyan mektebi gibi 400’den fazla eseri medeniyet tarihimize kazandıran bir büyük ustayı anmaktayız. Dünyayı anlamlı ve güzel kılmak adına ortaya koyduğu çabalarının birer ürünü olan ve günümüzde hâlâ işlevini sapasağlam sürdüren bu şaheserler, onun mazhar olduğu ‘Ser Mimaran-ı Cihan ve Mühendisan-ı Devran (Cihan mimarlarının ve devrin mühendislerinin başı)’ övgüsünü sonuna kadar hak ettiğinin en önemli kanıtıdır” dedi.

Ondokuz Mayıs Üniversitesi Öğretim Görevlisi Yrd. Doç. Dr. Fahri Birinciise, “Mimar Sinan, Anadolu’nun ücra bir dağ kasabasında başlayan yaşam serüveninde, yeteneklerinin keşfedilmesinin ardından geleneksel metotlarımızdan devşirme sistemi ve hamilik geleneği ile yetiştirilir. Devlet-i Aliyye’nin hükmettiği milyonlarca kilometrekarelik geniş bir coğrafyada yapılacak bütün imar işlerinden sorumlu tutulan ‘Ser Mimaran-ı Hassa (Saray Mimarlarının Başı)’ makamına gelebilmesi; ortaya Mimar Sinanlar çıkmasını sağlayan Osmanlı eğitim sisteminin ve idari işleyişinin mükemmelliğini de bizlere göstermektedir” diye konuştu.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X