Deli saçması!

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Mesut Barzani, gayrimeşru referandum sonrası yaptığı ilk açıklamada "Bağdat ile ciddi şekilde diyaloğa girmeye hazır olduklarını" belirtti.

Deli saçması!
Deli saçması! Abdullah

Barzani, yaptığı videolu açıklamada, "referandumun başarılı bir  şekilde geçtiğini, halkın çoğunluğunun 'evet' oyu kullandığını ve IKBY'nin yeni  bir sürece girdiğini" ifade etti.

Bu süreçten sonra, "Irak merkezi hükümetiyle ciddi ve önemli  görüşmeler içerisine girmek istediklerini" kaydeden Barzani, Irak Başbakanı  Haydar el-İbadi'den "diyalog kapılarının yüzlerine kapatılmamasını" talep etti.

Merkezi hükümete seslenen Barzani, "Sizinle çok uzun bir tecrübemiz  var. İniş ve çıkışlarımız oldu. Tehdit yerine gelin dostane bir şekilde  ciddi  görüşmelere başlayalım. Referandum emrivaki fikirlerin dayatılması ve sınırların  çizilmesi için değildi. Başbakan İbadi ve diyaloğa inanana herkese çağrımız şu:  Görüşme kapılarını kapatmayın." dedi.

Son 25 yıl boyunca Türkiye ve İran'a bir tehdit değil ancak istikrar  faktörü olduklarını ispatladıklarını ileri süren söyleyen Barzani, taraflar  arasındaki dostane ilişkilerin önemini vurguladı.

Barzani ayrıca uluslararası toplumun referanduma verdiği tepkinin  doğru olmadığını öne sürerek, "IKBY'nin terörle mücadele, iç göçmen ve sığınmacı  meselelerinde daha önce olduğu gibi uluslararası toplumla dayanışma içerisinde  kalmaya devam edeceğini" söyledi

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X