Adalet Bakanlığı müsteşarı değişti!

Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, İpek'in kendi isteği ile görevinden ayrıldığını açıkladı.

Adalet Bakanlığı müsteşarı değişti!
Adalet Bakanlığı müsteşarı değişti! Abdullah

Adalet Bakanlığına Abdülhamit Gül'ün gelmesinin ardından Müsteşarlık makamında da değişiklik yaşanacağı belirtilmişti. O değişiklik bugün gerçekleşti. Kenan İpek yerine Müsteşar Yardımcısı Selahaddin Menteş Müsteşar olarak atandı. Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, İpek'in kendi isteği ile görevinden ayrıldığını açıkladı.

1 Ocak 2014'den beri Adalet Bakanlığı Müsteşarlığı görevinde bulunan Kenan İpek'in yerine Müsteşar Yardımcısı ve Hakim Selahaddin Menteş atandı.

Menteş, son olarak OHAL Komisyonu başkanlığına getirilmişti.

İpek, 62. ve 63. Hükümet dönemlerinde Adalet Bakanlığı görevlerinde de bulunmuştu.

İpek'in Bekir Bozdağ'ın yerine Abdülhamit Gül'ün Adalet Bakanı olmasının ardından görevden ayrılacağı biliniyordu. Bakan Gül, İpek'in kendi isteği ile görevinden ayrıldığını açıkladı.

İpek'in bürokraside başka bir göreve atanacağı ifade ediliyor.

SELAHADDİN MENTEŞ KİMDİR?

3 Ekim 1970 tarihinde Malatya’ da doğdu. ilk, orta ve lise eğitimini sırasıyla Sivrice İlköğretim Okulu, Sivrice Ortaokulu ve Sivrice Lisesinde tamamladı.

1988 yılında Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesine girdi. 1994 yılında mezun oldu.

1995 yılı Eylül ayında Elazığ Adli Yargı Hâkim Adayı olarak kamu görevine başladı. Stajını bitirdikten sonra 1998 yılında Denizli Buldan hâkimi olarak atandı. Buldan da ki görevinden sonra Eskişehir-Han, Adıyaman-Gölbaşı hâkimi olarak görev yaptı. Bu görevleri sırasında Kadastro Mahkemesi, Sulh Hukuk Mahkemesi, Asliye Ceza Mahkemelerinde çalıştı.

2006 yılında Diyarbakır’da CMK 250 maddeyle yetkili Ağır Ceza Mahkemesinde üye hâkim olarak görev yaptı.

2010 yılında Diyarbakır 1. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanlığı ve Adli Yargı Adalet Komisyonu Başkanlığı görevlerini 2012 Haziran ayına kadar yürüttü. 2012 Yaz Kararnamesi ile Adana 4. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanlığına atandı. 2013 yılında Mazeret Kararnamesi ile Ankara Adliyesine atandı. Son olarak 2014 Şubat ayı itibari ile Müsteşar Yardımcısı olarak atanmıştır. Evli ve iki çocuk babasıdır.

MENTEŞ DİYARBAKIR'DA BU KARARA İMZA ATMIŞTI

Selahaddin Menteş, Diyarbakır'da görev yaptığı dönümde büyük yankı bulan bir karara imza atmıştı.

“Kürt Ulusal Birlik Hareketi" adlı grubun düzenlediği bir panelde konuşan Avukat Sabahattin Korkmaz aleyhine "örgüt propagandası yapmak" suçundan açılan davada verilen 1 yıl hapis cezasına karşı çıkan Menteş yazdığı karşı oy yazısında çarpıcı görüşler dile getirmişti. Menteş, düşünce özgürlüğünün önemine vurgu yaptığı itirazında "PKK'nın ortaya çıkışının sebebi Kürt sorunu mudur ya da PKK, Kürt sorununun sonucu mu doğmuştur? Kürt sorununun bugüne kadar çözülememiş olmasının örgüte eleman temin etmede yardımcı olmaktadır. PKK terör örgütü Kürt sorununun bir sonucu değildir. Olsa olsa bu sorun üzerine oturmuş bir örgüttür. Kürt sorunu çözülerek, anayasal güvenceye kavuşturulmalıdır" görüşlerini savunmuştu.

Menteş taş atan çocuklara verilen cezalara da muhalefet şerhi koyarak çocukların örgüt üyelerindan daha fazla ceza almasının adil olmadığını dile getirmişti.

KENAN İPEK KİMDİR?

5 Ekim 1959 tarihinde Rize'de doğdu.

İlk, orta ve lise eğitimini sırasıyla Rize Pazarköy İlkokulu, İstanbul Oruçgazi Ortaokulu ve Pertevniyal Lisesinde tamamladı. Üniversiteyi İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesinde okuyan İpek, bu okuldan 1982 yılında mezun oldu.

1983 yılında İstanbul Adlî Yargı Hâkim Adayı olarak mesleğe başlayan Kenan İpek, sırasıyla Antalya, Mardin/Savur, Bolu/Seben, Antalya/Elmalı Cumhuriyet Savcılığı; Adalet Bakanlığı İşyurtları Kurumu Dairesi Başkanlığı, Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü ve Adalet Bakanlığı Yüksek Müşavirliği görevlerinde bulundu.

ADALET BAKANLIĞI DA YAPTI

1 Ocak 2014 tarihinden 6 mart 2015 Müsteşarlık görevini yürütmüştür.

62. ve 63. Cumhuriyet Hükümetinde Adalet Bakanlığı görevini yürütmüştür.

25 Kasım 2015 tarihinden itibaren Müsteşarlık görevini yürütmektedir.

Evli ve iki çocuk babasıdır.

SORUMLU OLDUĞU BİRİMLER

Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu Üyeliği 
Adalet Teşkilatını Güçlendirme Vakfı Yönetim Kurulu Başkanlığı 
İş Yurtları Kurumu Üst Kurulu Başkanlığı 
Yüksek Disiplin Kurulu Başkanlığı 
Eğitim Kurulu Başkanlığı 
Küçükleri Muzır Neşriyattan Koruma Kurulu 
Uygulamayı Takip ve Koordinasyon Kurulu 
İnsan Hakları Üst Kurulu 
Asılsız Soykırım İddiaları ile Mücadele Koordinasyon Kurulu 
Yüksek İdari Kurulu 
Yatırım Ortamını İyileştirme Koordinasyon Kurulu 
Terörle Mücadele Üst Kurulu 
Başbakanlık Kriz Yönetim Kurulu 
Yeniden Yapılanma Kurulu Başkanlığı 
Denetimli Serbestlik ve Yardım Hizmetleri Danışma Kurulu Başkanlığı
UYAP Koordinasyon Kurulu Başkanlığı

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X