Seçmenin yüzde 30'u kararsız! İşte son anket sonuçları

Kamuoyu araştırma kuruluşları ile konuştuğunu belirten Hürriyet yazarı Abdulkadir Selvi, son anket sonuçlarını yazdı

Seçmenin yüzde 30'u kararsız! İşte son anket sonuçları
Seçmenin yüzde 30'u kararsız! İşte son anket sonuçları Abdullah

n çarpıcı bilginin kararsızların oranında olduğunu söyleyen Abdulkadir Selvi, AK Parti'nin oy oranının da yüzde 49-50, CHP'nin ise yüzde 25-26 bandında olduğunu yazdı.

İşte Selvi'nin yazısından notlar

Yüzde 30 kararsız

'Türkiye'de yüzde 70 sadık seçmen kitlesi var. Yüzde 30 oranındaki kararsızların yüzde 15'i sandığa gitmiyor. Ama seçim sürecine girince kararsızların yüzde 15'i sandığa gidecek, böylece seçimlere katılım oranı yüzde 85 olacak. Bu iyi bir oran.'

Kararsızların yeni bir siyaset arayışı yok deniliyor. Peki o zaman Meral Akşener neden parti kuruyor? Akşener'in partisi neden merak ediliyor? Akşener henüz partisini kurmadığı için kamuoyu araştırmalarında sorulmamış. Sahada varlığı tespit ediliyor ama oy oranı parti tabelası asıldıktan sonra ölçülmeye başlanacak.

Bir de ‘mutsuz seçmen' kavramı var. Mutsuz seçmen nedir? ‘Henüz partisini değiştirmemiş ama demokrasi, insan hakları, ekonomi ve dış politikadaki uygulamalardan rahatsız olan kesim.'"

AK Parti yüzde 49-50 oranına ulaşıyor

…Tüm bu etkileri dikkate aldığımızda şu andaki tablo ne? Partilerin oy oranı nasıl? 1 Kasım seçimleri ile oluşan dengenin devam ettiği söyleniyor… Birkaç puanlık sapma ile birlikte. Kararsızların oranı dağıtıldığında AK Parti yüzde 49-50 oranına ulaşıyor. CHP yüzde 25-26 oy oranını koruyor. Ayrıca CHP seçmeni en kararlı seçmen kitlesini oluşturuyor. 16 Nisan referandum sonuçlarının dramatik farklar içermemesi ve adalet yürüyüşü gibi etkiler nedeniyle CHP seçmeni ilk kez huzursuz seçmen kitlesinde yer almıyor.
HDP barajın altı-üstü konumunu koruyor. MHP, henüz Meral Akşener etkisi ölçülemediği için barajın birkaç puan üstünde görülüyor. Milliyetçi dalganın yükselişi ve iktidara uyumlu politikaların etkisi olabilir.

AK Parti oylarının yüzde 40'ın altına düştüğünü iddia eden yazılara, hatta konuştuğum bazı AK Partililerdeki moral bozukluğuna rağmen, anketler aynı şeyi göstermiyor. Tabanda bir durgunluk var ama yeni bir arayış yok. AK Parti'den daha iyisi çıkmadığı takdirde AK Parti'ye olan güçlü destek devam ediyor."

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X