KIŞ GELMEDEN ARACINIZIN KIŞLIK ÖNLEMİNİ ALIN

Trafik kazalarının bu yıl ilk 9 ayda geçen yılın aynı dönemine göre 2 katına çıktığını belirten TŞOF Başkanı Fevzi Apaydın vatandaşları uyararak, “Geçtiğimiz yıl ilk 9 ayda 141 bin 471 kaza olurken bu yıl aynı dönemde 306 bin 803 kaza meydana geldi, ölüm sayısı ise aynı kaldı. Vatandaşlarımız kış aylarına yaklaşırken yaşadığı coğrafi bölgeye göre önlemini şimdiden almalı. Araçların kışlık bakımları yaptırılmalı” dedi.

KIŞ GELMEDEN ARACINIZIN KIŞLIK ÖNLEMİNİ ALIN
KIŞ GELMEDEN ARACINIZIN KIŞLIK ÖNLEMİNİ ALIN Abdullah

Yaşanan trafik kazalarının en çok sürücü hatası ile meydana geldiğine dikkati çeken Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu (TŞOF) Başkanı Fevzi Apaydın, “Ülkemizde ilk 9 ayda 306 bin 813, sadece Eylül ayında ise 36 bin 497 kaza meydana geldi. Bu kazalarda 9 ayda 2 bin 722 kişi, Eylül ayında ise 370 vatandaşımız kaza yerinde hayatını kaybetti. Yaralı sayısı ise Eylül ayında 30 bin 567, ilk 9 ayda ise 232 bin 310 kişi olarak kayda geçti. Meydana gelen kazalar en çok sürücü kusurları sebebiyle gerçekleşiyor. Aracın hızını yol, hava ve trafik şartlarına ayarlayamamak kusurların başında geliyor. Geçtiğimiz yıl Eylül ayında 18 bin 344 kaza meydana gelmişken bu yıl tam 2 katı kaza yaşandı. Vatandaşlarımız aşırı hızdan ve kural ihlallerinden kaçınmalı. Eylül ayında en çok kaza İstanbul’da fakat en çok ölüm Ankara’da meydana geldi” diye söyledi.

-“KIŞ GELMEDEN ARACINIZIN KIŞLIK ÖNLEMİNİ ALIN”

Vatandaşların yaşadığı coğrafi bölgeye göre aracının kışlık hazırlıklarını yapması gerektiğini hatırlayan Apaydın, Ölümlü yaralanmalı trafik kazalarının ilk 9 ayda 41 bin 327’si yandan çarpma, 23 bin 219’u yayaya çarpma ve 20 bin 600’ü yoldan çıkma şeklinde gerçekleşti. Vatandaşlarımız ülkemizin hangi bölgesinde yaşıyorsa oranın coğrafi şartlarına göre kış gelmeden önlemlerini almalı. Kışlık bakımlar için zincir, antifriz, su kontrolü ve benzeri kontroller şimdiden yaptırılmalı. Karayolunda da olsa şehir içinde de olsa trafik kuralları ihlal edilmemeli ve hız sınırları aşılmamalı. İlk 9 ayda kazalar en çok otomobil daha sonra kamyonet ve motosiklet ile yapıldı. Emniyet kemeri takılması ve şerit ihlali yapılmaması sürücülerimizin her zaman aklında olmalıdır” şeklinde söyledi.

 
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X