VATANDAŞ'IN SAMSUN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ'NE ZEHİR SOLUYORUZ İSYANI!

Haber merkezimize ulaşan, elde ettiğimiz bilgiler doğrultusunda CİMER ve BİMER'e de gönderilen bu açık mektubu yayınlamak istedik. İşte Samsun Büyükşehir Belediyesi'nin aşağı avdan mahallesi sakinlerini çaresizliğe bırakan o mektup

VATANDAŞ'IN SAMSUN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ'NE ZEHİR SOLUYORUZ İSYANI!
VATANDAŞ'IN SAMSUN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ'NE ZEHİR SOLUYORUZ İSYANI! Abdullah

Açık yazıyorum!. Birileri paraların kokusunu koklamak için bize hemen hemen her gün “ B..K”   koklatıyor.

Samsun'un Aşağı avdan Mah. Mevkiinde bulunan depolama sahanın çöp sularından sızıntı sularının bazen dereye boşaltıldığı,akarsuya zarar verip,balık,kuş gibi canlıların zarar gördüğü,deşarj standartlarına uyulmadığı görülmekte.Hemen yakınında daha yeni kurulmuş; Samsun ve civar illerden gelen atık su arıtma tesisinde oluşan arıtma çamurlarının ( İnsan dışkıları)   % 70 kuruluğa ulaşmadan etrafa serilerek kurutma sağlanıyor ve biz de Avdan Köyü olarak çok kötü ve dayanılmayacak kadar sık sık kötü hava şartlarına maruz kalıyoruz. Gelen arıtma çamurunun % 70 kuruluğa getirildikten sonra   sahanın uygun kısmına dökümünün sağlanması. Bu iş ve işlemler için de köyün deposundaki suların kullanılması ile  köyün sularının sık sık kesilmesi gerçekleşmektedir. Bu duruma önlem olarak,  o mevkiinin yakınında bulunan  hayvan barınağından ötürü hayvan mezarlığının da bulunduğu kısıma yakın olan bu çöp tesisinin ortasından 130 metreden sondaj vurulması,,sondajında bu köy su deposuna kullanılacağını duyduk.Suyun veya sızıntının nelere mal olacağı hesaplanmalı. Köy halkı olarak, kusma halini aldıran ikinci bir oluşumun  ( İnsan dışkısı depolama) köye ve çevreye verdiği dayanılmaz rahatsızlıktan muzdariptir ve belediyeye de kızgındır.

 Katı Atık Kontrolü Yönetmeliği : Amaç

Madde 1- Bu Yönetmeliğin amacı; her türlü atık ve artığın çevreye zarar verecek şekilde, doğrudan veya dolaylı bir biçimde alıcı ortama verilmesi, depolanması, taşınması, uzaklaştırılması ve benzeri faaliyetlerin yasaklanması, çevreyi olumsuz yönde etkileyebilecek olan tüketim maddelerinin idaresini belli bir disiplin altına alarak, havada, suda ve toprakta kalıcı etki gösteren kirleticilerin hayvan ve bitki nesillerini, doğal zenginlikleri ve ekolojik dengeyi bozmasının önlenmesi ile buna yönelik prensip, politika ve programların belirlenmesi, uygulanması ve geliştirilmesidir.

 Çevre ve insan sağlığı açısından “enerji kazanalım “ derken, o enerjiyi kullanacak sağlıklı insan kalmayacak çevremizde.

 Bertaraf Aşamasında Uyulacak Esaslar

Madde 5- Bu Yönetmelik kapsamına giren katı atıkların bertarafı sırasında belediyeler ve yetkilerini devrettiği kişi ve kuruluşlar işlettikleri katı atık tesislerinin faaliyetlerinin planlanmasında ve işletilmesinde; insanların ruh ve beden sağlığına, hayvan sağlığına, doğal bitki örtüsüne, yeşil alanlara ve binalara, toplumun düzeni ve emniyetine, yeraltı ve yüzeysel su alanları ile su rezerv sahalarına zarar vermeyecek ve hava, gürültü yönünden çevre kirlenmesini önleyecek uygun tedbirleri almak zorundadırlar.

Ben sadece iki madde yazdım. Köyümüzün, mahallemizin ruh ve beden sağlığı kalmadı.Köyün köylünün,insanımızın özlediği içine,ciğerine çekecek tabiat kokusu yerine zehirli gazlar soluyoruz. 

Sinekler, hamamböceği, sinek ve fare ise diğer sorunlar arttı. “Çamaşır bile asamıyoruz, dışarı astığımız çamaşırlardan bile tiksinir olduk.Lağım ,fosoptik çukuruna düşmüş bir köy gibiyiz. Kokudan camı, pencereyi açamıyoruz, misafir bile çağıramıyoruz.Derelerden su içecek hayvanlar bile  seçici oldular.Yoğun koku ve gazlar  sabi sübyanı;bebeyi dedeyi canından bezdirdi.Bebelerin dedelerin yüzüne konan sorhoş halli sinekler ve mahallede haşereler çoğaldı. İnsanlarla bir bir konuşulmalı Çevresel Etki Değerlendirilmesi yapılmalı  (ÇED) raporları aylık Ankara il paylaşılmalı.Önce İnsan kavramı unutulmamalı.

Çöpün bizlere verdiği zararın yanında biri yetmezmiş gibi, Nasrettin Hoca’nın Timur’a yeni bir fil teklifi gibi. Yeni bir tesisin açılması ( İnsan Dışkısı )  bir kaç oldu.Bu da üstüne çevre il ve ilçelerden toplanan  dışkıların insan dışkılarının işletimi depolanması yönetmeliklere aykırı olarak çalışılması ile   alakalı. Bu  işletme de çöpün yanına açılınca güzelim köy sürekli yoğun keskin asitli kokulardan daha da yaşanmaz hale geldi.Halkın hatırı,Hakkın hatırı yok mu?buradaki kabirler kanser hastaları ile dolu Şahsım ben bile lösemi hastalığı geçirmiş insanım ve köyde yaşamak istiyorum(İnsanların köye dönmeleri istenir fakat sesleri duyulmaz.).Bir bilir kişi,müfettiş atansın,birkaç günde ve köyün insanlarının durumu ve tesis hakkında rapor versin…Hep deriz “ Avrupa bu işi böyle mi yapıyor?” Onların işi gibi bizim dinimiz,bizim işimiz gibi onların dini,” cümlesi hep hakkını koruyor .Her gün dayanılmayacak gibi keskin asitik bok kokusu insanların  da çevrenin de yapısını bozuyor Kurulma yönetmeliklere hiç birine uyulmuyor .Lütfen ilgileniniz

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X