İyi Parti'nin sloganı "Türkiye iyi olacak".

Meral Akşener liderliğinde bugün kurulan İyi Parti'nin sloganı "Türkiye iyi olacak". 77 sayfalık parti programı, "iyi bir Türkiye için yola çıkıyoruz" cümlesiyle başlıyor.

İyi Parti'nin sloganı
İyi Parti'nin sloganı Abdullah

Programda, “en önemli dış düşman” olarak FETÖ ortaya konuluyor ve 15 Temmuz darbesini “yapanlar” ile bunlara “yardım ve yataklık edenlerin ortaya çıkarılması namus borcu” olarak ifade ediliyor. İyi Parti programında, FETÖ dışında, PKK ve “Selefi Cihatçı Örgütler” ile de mücadele sözü verilerek, şöyle deniliyor;

“FETÖ benzeri bir kalkışmanın bir daha yaşanmaması için her türlü tedbir alınacak ve en önemli iç düşman olan FETÖ ile gerçek ve uzun vadeli bir mücadele başlatacaktır”

“KÜRT SORUNU” YERİNE “DOĞU VE GÜNEYDOĞU SORUNU”

İyi Parti programında Kürt sorunu yerine, “doğu ve güneydoğu sorunu” ifadesinin kullanılması da dikkat çekti. Programda, sorunun çözümü için “eşit vatandaşlık” ile, “sağlam demokrasi ve özgürlük ortamı” vaat edildi.

Çözüm için bir yandan “terör örgütüne karşı tavizsiz silahlı mücadele” diğer yandan ise, “toplumsal alana pozitif müdahaleler” ve “bölge halkıyla kucaklaşma” temel politika yöntemleri belirleniyor.

“PARLAMENTER SİSTEME GERİ DÖNMEK”

Parti programında, partinin amaçları arasında “parlamenter sisteme geri dönmek” de yer alıyor. Bu alanda “devlet gücünün tek bir kişide toplanması, güç zehirlenmesine yol açar” cümlesi de dikkat çekiyor.

“MİLLİYETÇİLİĞİ KÜLTÜR VE EKONOMİYE TAŞIMAK”

Mevlana, Hacı Bektaş-ı Veli, Yunus Emre ve Hoca Ahmet Yesevi’nin adlarının anıldığı programda, en dikkat çeken cümlelerden biri, ilkeler bölümünde yer alıyor. Parti ilkeleri arasında, “milliyetçiliği Milliyetçiliği kültürel ve ekonomik alanlara taşıma” ile “Farklılıklara saygılı olmak” alt alta duruyor.

“KHK İLE YÖNETİME SON”

Parti programında ayrıca, İyi Parti’nin iktidara gelmesi halinde, “KHK ile yönetime derhal son vereceğiz” vaadi de yer alıyor. Seçimlerde barajın yüzde 5 olması gerektiğinin ifade edildiği parti programında, Meclis’te “100 Türkiye milletvekili” olması, bunların baraja bakılmadan, partilerin aldıkları oy oranına göre belirlenmeleri önerisi de yer alıyor.

MİLLETVEKİLLİĞİ İÇİN ÖN SEÇİM

İyi Parti milletvekili seçimleri için “ön seçim” vaadinde de bulunuyor; Parti programında “Kontenjan milletvekili adayları haricindeki adaylar üyeler tarafından doğrudan seçilebilecektir” deniliyor.
Parti programında, Milletvekili dokunulmazlığının ise kürsü masuniyeti dışında tümüyle kaldırılacağı vaadediliyor.

“ATATÜRKÇÜ EĞİTİM”

Parti programında eğitim bölümüne de önemli yer ayrılmış durumda; Atatürkçü eğitim vaadi yer alıyor, “Çocuklarımızın çağdaş, Atatürkçü, milli değerlere sahip iyi insan olarak yetiştirilmeleri ve iyi okullarda, iyi eğitim almaları amacıyla okullarımızın günümüzün gerektirdiği teknolojik, bilimsel, sosyal ve kültürel alt yapı standartlarına sahip olması sağlanacaktır” deniliyor.

“SANSÜR KRİTERİ AB OLACAK”

Parti programında “halkın haber alma hakkı” ve özgür medya da geniş yer tutarken, gazetecilik faaliyetlerinin sınırları şu şekilde belirlendi;
“Yayıncılık ve gazetecilik faaliyetlerinin; toplumu, ülkeyi ve devleti hedef almasına, kişilerin özel yaşamına ve mahremiyetine girmesine, ahlaki sorunlara kaynaklık etmesine izin verilmeyecektir.”
Programda ayrıca “Partimizin iktidarında, sansür konusunda AB kriterleri esas alınacaktır” cümlesi de dikkat çekti.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X