Alman Silah Firmasının Türkiye Derdi

Almanya ile Türkiye arasında son dönemde yaşanan siyasi gerilimin, iki ülke arasındaki silah ve mühimmat ticaretine de “sekte vurduğu” belirtiliyor.

Alman Silah Firmasının Türkiye Derdi
Alman Silah Firmasının Türkiye Derdi Abdullah

Alman savunma sanayi şirketi Rheinmetall CEO'su Armin Papperger, Rheinmetall'in TSK'ya ait Leopard tanklarının modernizasyonu ve iki ülkenin birlikte savaş uçakları için mühimmat üretme planları gibi birçok projenin beklemede olduğunu ve hükümetlerden onay alamadığını kaydetti.

DW Türkçe’ye göre, Armin Papperger, Almanya'dan halihazırda Türkiye'ye silah ihracatları için hükümetten izin alınması olasılığının oldukça düşük olduğunu belirterek, "Türkiye ile ilişkiler düzelmedikçe, Almanya'dan onay çıkması zor" dedi.

“SİPARİŞLE İLGİLİ KARARIN 2018'DE ALINMASI BEKLENİYOR”

Rheinmetall'in Türkiye'de tank üretimi için bir fabrika kurma planlarının ise 15 Temmuz darbe girişiminin ardından yaşanan gelişmeler nedeniyle protestolara neden olduğunun anımsatıldığı haberde şöyle devam edildi:

“Türk hükümetinin yaklaşık 7 milyar euroluk milli tank projesi Altay'ın, 100 ile 200 tanklık ilk bölümünün ihalesini Rheinmetall ile Türk kamyon ve otobüs üreticisi BMC firmasının 2016 yılında Ankara'da ortaklaşa kurdukları RBSS'nin alması söz konusu. Rheinmetall, RBSS'nin hisselerinin yüzde 40'ına sahip. Siparişle ilgili kararın 2018'de alınması bekleniyor.”

Rheinmetall CEO'su Armin Papperger, BMC'nin ihaleyi alması halinde Rheinmetall'in ortak firma RBSS üzerinden konuya dahil olabileceğini kaydetti.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X