Samsun Atakum Belediyesi'nde GERÇEK BYLOCK'cular görev yaptı!

CHP İl Başkanı Akcagöz, Atakum Belediyesi’nde FETÖ’den ihraç edilmesi istenilen personeller için başvuru belgesini açıkladı. Akcagöz, "Gerçek BYLOCK'cular aylarca belediyede görev yaptı" dedi

Samsun Atakum Belediyesi'nde GERÇEK BYLOCK'cular görev yaptı!
Samsun Atakum Belediyesi'nde GERÇEK BYLOCK'cular görev yaptı! Abdullah

CHP Samsun İl Başkanı Tufan Akcagöz, geçtiğimiz günlerde Twitter hesabından bir paylaşımda bulunarak “ Atakum Belediyesi ile ilgili bilinmeyen gerçekler için Pazartesi gününü bekleyin” ifadelerini kullanmıştı. İşte bu konu hakkında il binasında düzenlenen basın toplantısında konuşan Akcagöz, daha önce de Atakum Belediyesi’nde devam eden FETÖ soruşturmalarının yürütüldüğünü ve polislerin baskın yaptığını paylaştıklarını hatırlattı. 

AK Partili Belediye Başkanı İshak Taşçı’nın FETÖ soruşturmasında gözaltına alınan şahıslara belediyede iş imkanı verdiğini öne  süren CHP İl Başkanı Akcagöz, “Bizde kanunen, belediye meclis üyelerinin böyle bir işe alım yetkisi olmadığını ancak ücret takdirinde belediye meclis üyelerinin yetkisi olduğunu söylemiştik.  Buna hala cevap verilmiş değildir. Tam aksine bunu haberleştiren bir haber sitesine sayın başkan tekzip göndermiş ve ‘Belediye meclis üyelerinin katkısıyla, onayıyla FETÖ’cü olduğu şüphesiyle gözaltına alınan şahıs işe alınmıştır’ demiş. Bunun kanunen olamayacağını kamuoyuna yine paylaşıyoruz” dedi.

BELEDİYE DEĞİL İLGİLİ  BİRİMLER TESPİT YAPMIŞ
22 Kasım 2016 tarihinde Atakum Belediyesi’nde, 677 Sayılı KHK ile belediye de görevli memur statüsünde olan arkadaşların ihraç edildiğini de belirten Akcagöz şöyle devam etti; “Bu ihraçtan sonra biz Atakum Belediyesi önündeki meydan da bir araya geldik ve bu uygulamayı protesto ettik. Bu KHK’nın hakka ve hukuka dayanmadığını, hukuk dışı bir uygulama olduğunu bu arkadaşlarımızın belediyeden 22 Kasım’da 677 Sayılı KHK ile ihraç edilen arkadaşlarımızın muhalif kimlikleriyle tanındığını fakat FETÖ ile alakası olmadığını kamuoyuna haykırdık. 14 Temmuz 2017’de 692 Sayılı KHK ile de en son arkadaşımız işine iade edildi. Haklarında, Samsun Cumhuriyet Başsavcılığı bir soruşturma yürüttü ve kovuşturmaya yer olmadığına dair karar verildi. Yani FETÖ ve başka bir örgütle irtibatı olmadığı yargı önünde ortaya çıktı. O gün, ihraçtan sonra eğer bir kamu idaresi bunu ihmal etmişse bunun da takipçisi olacağız dedik. Bunun üzerine sayın belediye başkanı yine adı geçen haber sitesine bir tekzip gönderiyor ve ‘Haberde bahsi geçen ihraç edilen 12 kişi belediye başkanlığı tarafından bildirilmemiş. İlgili birimlerce tespit yapılmıştır. Söz konusu durumda belediye ve belediye başkanının hiçbir ilgisi yoktur’ demişler. Yani ben yapmadım ilgili birimlerce bu tespit yapıldı ve buna göre KHK değerlendirmesiyle bunlar ihraç edildi diyorlar.” 

TAŞÇI'YA BU İMZA KİMİN DİYE SORDU
Akcagöz, Atakum Belediye Başkanlığı tarafından düzenlenen 08.08.2016 tarihli bir belgeyi de açıkladı.  Belge de; “23 Temmuz 2016 tarihli ve 29779 Sayılı Resmi Gazetede yayınlanarak yürürlüğe giren OHAL kapsamında milli güvenlik kurulunca devletin milli güvenliğine karşı faaliyette bulunduğuna karar verilen Fethullahçı terör örgütüne iltisakı ve irtibatı olan darbeye destek olduğu düşünülen personellerimize ait bilgiler yazımızın ekinde çıkarılmıştır. Bilgilerinize arz olunur” ifadelerinin kullanıldığını söyleyen Akcagöz sözlerine şöyle devam etti; “Sayın başkana soruyorum bu imza kimin. Altında Atakum Belediye başkanının imzası var. İşte bu memurlar maalesef 22 Kasım 2016’da bu belgeye dayanarak KHK ile ihraç edildi. 8 ay hukuk mücadelesi verildi ve arkadaşlarımız iade oldu. Bu hangi vicdana hangi insaf anlayışına sığar. Herkes empati yapsın. 8 ay maaş alamıyorsunuz, FETÖ’cü olarak yaftalanmışsınız acaba hukuk haklarımız koruyacak mı endişesini taşıyorsunuz. Neticede hukuk galip gelmiş fakat 8 ay bu çileyi çekmişsiniz. Haber portallarına tekzip gönderirken bu belgelerin ortaya çıkabilme ihtimalini gözden kaçırmamaları lazımdı. Bu belge elbette devletin kurumları arasında gizli mühiyette olan belgeler ancak gizlilik kararı kalktı artık dosyalarda yok. Mutlaka bu iş ortaya çıkacaktı ve çıktı da. “

BAŞKAN MEMURUNUN YANINDA OLMALI
Bir devlet memurunun haksız bir muameleye tabi tutulması halinde belediye başkanının onun hakkını korumak hatta Cumhuriyet Savcılığı nezdinde memurunun yanında olmak zorunda olduğunun altını çizen Akcagöz, “Maalesef geldiğimiz nokta Atakum Belediyesi’nde neler oluyor derken işte 22 Kasım’dan bu yana neler olduğu ortada. Mualif kişilikleriyle bilinen arkadaşlarımıza uygulanan bu muamelenin öbür tarafında hakikaten BYLOCK ile ilgisi ve bağı ortaya çıkmış memurlar aylarca bu belediyede çalışmışlar ve çok önemli dairelerinin başında görev almışlar. Polis operasyon yaptıkça biz bu konuları öğreniyoruz ne yazık ki. Devlet durmasın FETÖ ile ilgili ulaşabileceği en uç noktalara ulaşsın. Fakat buradaki art niyeti de hiçbir hukuk korumaz” diye konuştu.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X