istanbul escort

Belgesi olmayanlar işini kaybedebilir!

Yeni Akit Gazetesi yazarı Lokman Özdemir, kaleme aldığı köşe yazısında dikkat çeken bazı detaylara değindi.

Belgesi olmayanlar işini kaybedebilir!
Belgesi olmayanlar işini kaybedebilir!

Milyonlarca çalışanı ilgilendiren Yeni Akit Gazetesi Köşe Yazarı Lokman Özdemir'in yazısında, Mesleki Yeterlilik Belgesi olmayanların işini kaybedebileceğini ifade etti.

Tehlikeli ve çok tehlikeli iş sınıfına giren 63 meslek grubunda Mesleki Yeterlilik Belgesi (MYB) alınması artık zorunlu. 2016 yılının Mayıs ayında ilk kapsamda ‘riskli meslek’ sınıfına giren daha çok inşaat sektöründeki sıvacı, kalıpçı, inşaat boyacısı, betoncu, ahşap kalıpçı gibi mesleklere MYB zorunluluğu getirildi. Daha sonra ise enerji, metal, otomotiv sektörlerindeki diğer meslek grupları da bu kapsama alındı.

Mesleki Yeterlilik Belgesi 25 Mart 2017 tarihinden itibaren ise 8 meslekte daha zorunlu hale getirildi. Eylül 2018 ile birlikte ise MYB zorunluluğu toplamda 63 meslek için geçerli olacak. Otomotiv sektöründe yer alan bir kısım meslek grupları için yeterlilikler tanımlandı. Bu meslek grupları için 25 Eylül 2018 itibariyle yeterlilik belgesi zorunluluğu devreye girmiş olacak.

Konuyla ilgili tebliğlerin yayımlanmasının ardından 12 aylık süreç içerisinde çalışanlar ve işverenler MYB almak zorundalar.

İşverenler eğer tebliğde yer alan meslek gruplarında çalışan ancak mesleki yeterlilik belgesi bulunmayan kişileri çalıştırırsa idari para cezası ödeyecek. Bundan dolayı işverenler tebliğde yer alan meslek gruplarındakiçalışanlarının mesleki yeterlilik belgesinin olup olmadığını kontrol etmeli.

TAZMİNAT ALINAMAYABİLİR

Çalıştırdığı işçinin mesleki yeterlilik belgesi bulunmaması halinde işveren kıdem tazminatı hakkı bulunan çalışanının kıdem tazminatını ödeyerek işine son verebilir. Eğer bir işçi en az 1 yıl süreyle işverenine bağlı olarak çalışmamışsa kıdem tazminatını alamayacak.

Dolayısıyla mesleki yeterlilik belgesi olmaması nedeniyle işine son verilen bir işçi ‘işe iade davası’ açsa bile bu davayı hukuken kazanamaz.

İDARİ PARA CEZASI UYGULANIYOR

Mesleki yeterlilik belgesinin zorunlu kılındığı mesleklerde istihdam edilen işçilerin mesleki yeterlilik belgesi bulunmadan çalıştırılması durumunda işverene belgesi olmayan her bir işçi için 527 TL idari para cezası kesiliyor.  Yeterlilik Belgesi bulunan işçiyi çalıştıran ve 6111 sayılı Kanun uyarınca sağlanan sigorta prim teşvikinden faydalanma koşullarını sağlamış işverenler ise 54 aya kadar teşvikten yararlanabilir.

BELGE VE SINAV ÜCRETİNİ FON KARŞILIYOR

Tebliğ kapsamında yer alan mesleklerde, 21.9.2006 tarihli ve 5544 sayılı Mesleki Yeterlilik Kurumu Kanunu kapsamında yetkilendirilmiş sınav ve belgelendirme kuruluşlarının gerçekleştireceği sınavlarda başarılı olan kişilerin 31.12.2017’ye kadar belge masrafıyla sınav ücretinin tamamı, 1.1.2018’den 31.12.2019’a kadar ise belge masrafıyla sınav ücretinin yarısı işsizlik sigortası fonundan karşılanacak.

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X