DAEŞ'in 'Kanlı 10 Kasım' planı da çöktü

Cumhuriyet Bayramı törenlerini kana bulayamayan terör örgütü DEAŞ’ın '10 Kasım' hesapları da boşa çıktı.

DAEŞ'in 'Kanlı 10 Kasım' planı da çöktü
DAEŞ'in 'Kanlı 10 Kasım' planı da çöktü Abdullah

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı'nı kana bulamak için eylem hazırlığında olan DEAŞ, güvenlik güçlerinin kararlı ve nokta operasyonlarıyla bozguna uğramıştı. 29 Ekim'i kana bulayamayan terör örgütü bu sefer '10 Kasım törenleri' için hazırlık içerisine girmişti. Ancak 29 Ekim öncesinde gözaltına alınan DEAŞ şüphelilerinin itirafçı olmasıyla beraber yeni adresler tespit edildi. Düğmeye basan Emniyet, '10 Kasım' Mustafa Kemal'in ölüm yıldönümü törenleri öncesinde Başkent Ankara'da DEAŞ’a karşı operasyon düzenledi. Haklarında yakalama kararı çıkarılan şüphelilerden 173’ü gözaltına alındı.

Ankara Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele ve İstihbarat Şubesi koordinesinde, bin 500 polisin katılımıyla merkez ilçeler ile Sincan, Etimesgut ve Çubuk’taki 250 adrese düzenlenen eşzamanlı operasyonda, haklarında yakalama kararı bulunan 246 şüpheliden 173’ü yakalandı.

TERÖR EYLEMİ HAZIRLIĞI İÇİNDELERDİ

Aralarında DEAŞ’a müzahir “Tatlıbal grubu” üyelerinin de olduğu zanlıların adreslerinde yapılan aramada çok sayıda örgütsel doküman ve dijital materyale el konuldu. Terörle Mücadele Şubesine götürülen şüphelilerden bazılarının, 10 Kasım törenlerine yönelik eylem hazırlığı içerisinde olduğu da tespit edildi. Yine şüphelilerden bazılarının ise yurtdışındaki çatışma bölgelerinde terör örgütü adına silahlı eylemlere katıldıkları belirlendi. Ankara’da 29 Ekim törenleri öncesinde yapılan operasyonda da 49 DEAŞ şüphelisi gözaltına alınmıştı.

BİRÇOK İLDE EŞ ZAMANLI OPERASYONLAR DÜZENLENDİ

Bursa Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen soruşturma kapsamında, DEAŞ üyesi oldukları iddiasıyla haklarında yakalama kararı çıkarılan şüphelilere yönelik merkez Osmangazi ve Yıldırım ilçelerindeki adreslere eş zamanlı operasyonlar düzenledi. Aralarında Suriye uyrukluların da bulunduğu 27 kişi gözaltına alındı. DEAŞ ile irtibatlı oldukları öne sürülen Kütahya’da Irak uyruklu 3, Eskişehir’de de 2’si yabancı uyruklu 4, Bingöl'de de 7 zanlı gözaltına alındı. Zanlıların evlerindeki aramalarda dijital materyaller ele geçirildi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X