Gözler Atakum Belediyesi'nde...İstifa edecek mi?

Atakum Belediye Başkanı istifa edecek yazısı.

Gözler Atakum Belediyesi'nde...İstifa edecek mi?
Gözler Atakum Belediyesi'nde...İstifa edecek mi? Abdullah

Ekip gazetesi köşe yazarı Cemil Ciğerim, AK Parti'de belediye başkanları için başlatılan istifa operasyonunda referandum başarısızlığının da dikkate alınacağını yazdı.  


AK Parti'nin Atakum'da istediği oy oranını yakalayamadığına dikkat çeken Ciğerim, "16 Nisan'da yapılan referandumda alınan oylarla 1 Kasım'da alınan oylar masaya yatırılacak, 16 Nisan'da 1 Kasıma'a göre oy oranlarının düştüğü il ve ilçe belediye başkanlarına istifa yolu gözükecek" dedi.

İşte o yazı;

" Basında yer alan haberlere göre Adalet ve Kalkınma Partisinde Belediye Başkanları için başlatın “istifa” operasyonunda “referandum başarısızlığı” da dikkate alınacak. 16 Nisanda yapılan referandumda alınan oylarla 1 Kasımda alınan oylar masaya yatırılacak. 16 Nisanda 1 Kasıma göre oy oranlarının düştüğü il ve ilçelerde Belediye Başkanlarına “istifa” yolu gözükecek. Sadece 16 Nisan değil anketlerden çıkamayanlara da yol gözükecek. Bazı imar uygulamaları ve rant iddiaları ile ilgili yapılan şikayetlerde masaya yatırılacak. Konuya Referandum üzerinden bakıldığı zaman ortaya çıkan tablo şöyle oluyor. 16 Nisanda yapılan referandumda Samsun’un 17 ilçesinden 16’sında “EVET” oyu çıktı. Bir ilçe “HAYIR” dedi. 57 bin 728 ise “HAYIR” oyu kullandı. 1 Kasım 2015 tarihinde yapılan genel seçimlerde ise Atakum’da Adalet ve Kalkınma Partisi : 46 bin 598, Cumhuriyet Halk Partisi 31 bin 721 oy, Milliyetçi Hareket Partisi ise 16,143 oy aldı. 30 Mart 2014 tarihinde yapılan yerel seçimlerde Ak Parti Atakum’da 33 bin 659 oy alarak Belediye Başkanlığı seçimini kazandı. CHP 30 bin 619 oy alarak koltuğu Ak Parti’ye devretti. MHP ise 22 bin 205 oyda kaldı. 30 Mart 2014 tarihinde yapılan yerel seçimlerde Atakum’da 33 bin 659 oy alarak kazanan parti Adalet ve Kalkınma Partisi oldu. Ishak TAŞÇI Belediye Başkanı seçildi.

1 Kasım 2015 tarihinde yapılan genel seçimlerde Adalet ve Kalkınma Partisinin Atakum’da oyları yükseldi. 46 bin 598 oy alan parti oldu. 16 Nisanda yapılan 2017 Anayasa referandumunda ise tablo tersine döndü. 50 bin 70 kişi “EVET” oyu kullandı. 57 bin 728 kişi ise “HAYIR” dedi.

Atakum’da ki tablo “HAYIR” ‘cılar lehine çıkmasının yanı sıra medyada Atakum Belediyesi ile son zamanlarda çıkan haberler üzerine Mart 2019’da yapılacak yerel seçimler için “HAYIR” ‘cıların iştahı yeniden kabardı. Sosyal medyada “Atakum tekrar aydınlık günlerine kavuşacak” mesajları yoğunluk kazandı. Bu nedenle Cumhuriyet Halk Partisinden “aday” olmak isteyenlerin sayısı her geçen gün artmaya başladı.

Cumhuriyet Halk Partisi, yapılan her yerel ve genel seçimlerde aday olanların yanı sıra yıpranmış isimlerle değil de yeni bir isimle yola çıkarsa Atakum’da tekrar seçimi kazanır. Çünkü Adalet ve Kalkınma Partisi’de Atakum’da yaşanan “referandum başarısızlığı” nedeniyle yeni bir adayla yola çıkacak gibi gözüküyor.

Ekip Gazetesi

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X