Kubbeler çanak antenimiz minareler baz istasyonumuz

Cami minarelerinin baz istasyonuna çevrilmesi tepki çekti.

Kubbeler çanak antenimiz minareler baz istasyonumuz
Kubbeler çanak antenimiz minareler baz istasyonumuz Abdullah

Vatan gazetesi yazarı ve Ankara temsilcisi Murat Çelik, “Bir avuç dolar için!” başlıklı yazısında, cep telefonuna “Şu manzarayı dünyanın başka herhangi bir yerinde gördünüz mü hiç? O kadar yabancı ülke geziyoruz, bir kilise ya da bir sinagogda hiç böyle bir görüntüye rastlayanınız var mı?” mesajıyla fotoğraf geldiğini açıkladı.

“Başkent Ankara’dan bir fotoğraf bu. Çankaya bölgesindeki bir camiden... Sanki minare değil, GSM firmalarının baz istasyonu kulesi karşımızdaki. Arkadaşım haklıydı... Bugüne kadar gittiğim hiçbir ülkede, bir mabedin üzerinde baz istasyonu görmedim” diyen Murat Çelik, şöyle devam etti:

“Ne bir cami minaresinde, ne bir kilise çan kulesinde, ne de bir sinagogda... Aynı mesaj grubuna ikinci bir fotoğraf düştü birkaç dakika sonra. Yine Ankara’dan... Bu defa Dikmen bölgesinden... Manzara aynıydı... ‘Bizim mahallenin camisi de bu’ mesajıyla yukarıdaki fotoğrafı paylaştı arkadaşımız. Ankara’da dün Hoşdere Caddesi’nden geçerken, aynı tablo ile bu defa bizzat karşılaştım. Daha doğrusu, bir ‘algıda seçicilik’ örneği olarak, sıkça önünden geçtiğim bu manzaranın bu defa farkına vardım. Caminin minaresi, adeta bir teknoloji üssü görüntüsünde... Yakından bakınca, insanı irkiltiyor görüntü.”

“700 CAMİYE BAZ İSTASYONU KURULMUŞ”

Murat Çelik, “Maliye Bakanlığı, Milli Emlak Genel Müdürlüğü, Diyanet İşleri Başkanlığı ve GSM operatörleri 2001 yılında bir protokol imzalamışlar” diyerek olayın ayrıntılarını şöyle aktardı:

“Bu protokolle Türkiye genelinde 700 camiye baz istasyonu kurulmuş. Sonrasında şikayetler art arda gelmeye başlamış, davalar açılmış... Protokol 2006’da yenilenmiş. Ankara, İstanbul ve İzmir’de her minare için GSM şirketleri 5 bin Amerikan Doları kira ödüyormuş o tarihte. (Bu kira aylık mı, yıllık mı belirtilmemiş.) Şu andaki rakam nedir, hala ABD Doları bazlı mıdır bilemiyorum ama 2017 sonunda Ankara’da manzara işte bu. 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X