BAŞKAN GENÇTEN, GÖSTERMELİK İŞ!

Canik’te hafta başı Samsun gündemine bomba gibi düşen, halkın ‘Beton Orman Projesi’ olarak tasvir ettiği proje kapsamında ormanlık alanı betonlaştırma çalışması hız kesmeden devam ediyor. Canik Belediyesi çalışanları ayrıca beton zemin üzerini ahşapla kamufle ediyor

BAŞKAN GENÇTEN, GÖSTERMELİK İŞ!
BAŞKAN GENÇTEN, GÖSTERMELİK İŞ! Abdullah

Canik Belediyesi'nin Orman İşletme Müdürlüğü’ne ait koruluğu Orman ve Su İşleri Bakanlığı’ndan 49 yıllığına kiraladıktan sonra bazı bölümlerinin çeşitli aktivite mekanları için betonla kaplandığının ortaya çıkmasının ardından vatandaşlar, sosyal paylaşım sitelerinde ve düzenledikleri imza kampanyalarıyla Başkan Osman Genç'e adeta ateş püskürmüştü. Sosyal medya kullanıcıları 'doğa katliamı' olarak nitelendirdikleri projeden geri adım atılması ve doğanın kendi haline bırakılması çağrısında bulunurlarken, bazı vatandaşlar, "Osman Genç, halkın huzurunda ağaçlardan özür dilemelidir" çağrısı yapmıştı.

BETONLAŞMA DEVAM EDİYOR

Gelişmeler üzerine açıklama yapan Canik Belediyesi, beton dökülen sahanın tekrar eski haline kavuşturulduğu yönünde açıklama yaparak, dökülen betonların kırıldığını gösteren fotoğraflar paylaşmıştı. Gelen şikayetler ve tepkiler üzerine geri adım atan Canik Belediyesi, betonları kaldırdıklarını ve ormanın tabi haline geri döndürüldüğünü vurgulamasına rağmen, betonlama çalışmasının hız kesmeden devam ettiği, kameraların objektifine takıldı.

ORMAN İŞLETME MÜDÜRLÜĞÜ: ‘DOĞAYA UYGUN YAPILACAK’

Orman Genel Müdürlüğü, önceki gün yaptığı açıklamada, “Çalışmalar durdurulmuş ve beton yapılaşmalar söktürülerek sahadan uzaklaştırılmıştır. Hasköy Korusu B tipi Mesire yeri için planlanan tesislerin ilgili Sözleşme, Gelişim ve Yönetim Planı doğrultusunda yapılması gerektiği işletmeciye bildirilmiştir” demişti. Ormanın betonlaşması işine devam edildiği tespit edildikten sonra ise Orman İşletme Müdürlüğü, “Projenin Canik Belediyesi ve Orman İşletme Genel Müdürlüğü arasında yapılan protokolünde doğaya uygun olma şartı ve hükmü var. Bize de betonlaşmanın devam ettiği yönünde bilgiler geldi. Şu an, orman içine dökülen beton yürüyüş yoludur. Bu beton yol da doğaya uygun mu değil mi ayrıca değerlendirilecektir” şeklinde açıklama yaptı. 

Gerçek Gazetesi

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X