Atakum Seyir Terasını Eline Yüzüne Bulaştırdı

Atakum Belediyesi CHP Meclis Üyesi Mustafa Tüfek, Seyir Terası projesinin 805 bin TL’ye ihale edildiğini ve şuana kadar 2 milyon TL harcandığını belirterek, “Şimdide tam önüne 10 ve 16 katlı bloklardan oluşan site yapımı başlamıştır. Vatandaş çay içerek Atakum’u izlemek yerine sitedeki binaların duvarlarını izlemek zorunda kalacaklar” dedi.

Atakum Seyir Terasını Eline Yüzüne Bulaştırdı
Atakum Seyir Terasını Eline Yüzüne Bulaştırdı Abdullah

Seyir Terasının olduğu alan imar planında Yapıya Uygun Olmayan Alan olarak geçtiğini belirten Atakum Belediyesi CHP Meclis Üyesi Mustafa Tüfek, o alanın 9 dönümlük park alanı olduğunu kaydetti. Samsun Büyükşehir Belediyesi tarafından Recep Tayyip Erdoğan Bulvarı için yol yapımı yapılırken hafriyat alanı olarak kullanılan alana Seyir Terası’nın yapıldığını vurgulayan Tüfek, “Bulvar yapımı sırasında yoldan çıkan hafriyatın bir bölümü bu alana boşaltılmıştır. Sıkıntılı bir alan. Burada birşey yapılamaz mı? Yasalar bu tür alanlarda 6,5 metreyi geçmemek üzere ahşap malzemeden, alüminyum malzemeden ağırlık olmaması kaydıyla hertürlü şeyi yapabilirsiniz. Yasalar betonarme yapılara izin vermemesine rağmen burada beton bir yapı yapılmıştır” dedi.

 

FORE KAZIKLARLA AYAKTA DURUYOR!
Seyir Terası İhalesi’ne iki firma katıldığını ve bir firmaya burayı belediye tarafından 805 bin TL’ye ihale edildiğini ileri süren Tüfek, 2015 yılının Ağustos ayında ihale edildiğini hatırlatarak, “Proje 2016 yılının Ocak ayında bitecek belediyeye teslim edilecekti. 2018 yılına geliyoruz ve halen bitmedi. Hafriyat yaparken zemin kaymaya başlamıştır. Bu nedenle iki kez fore kazık çakıldı. İlkinde 25 kazık çakılmış ve 305 bin TL masraf yapıldı. İkinci fora kazık çalışması nedeniyle yine bir o kadar masraf yapıldı” diye konuştu.

 

Belediye Başkanı İshak Taşçı’ya 2 ay önceki meclis toplantısında soru önergesi olarak Seyir Terasının maliyetini sorduklarını belirten Tüfek, “O toplantıda biz, Seyir Terası’nın inşaat maliyetinin 1,5 milyon TL olduğunu, diğer dolgu ve tahkimat malzemesinin bin 250 TL olduğunun söylendiğini ve bunun doğru olup olmadığını sorduk. O toplantıda cevap vermeyen İshak Taşçı, bir sonraki toplantıda tekrar sorduğumuzda 1 milyon TL’ye yakın inşaat maliyeti oldu. 1 milyon TL’ye yakında dolgu ve çevre düzenleme maliyeti olduğunu söyledi. İçine mefruşat çalışması yapılacak henüz o işlem yapılmaya başlanmamış bile. 805 bin TL’ye ihale edilen o yer şuanda 2 milyon TL’ye malolmuş durumda. Ne kadara malolduğu tam olarak 2018 yılındaki faaliyet raporunda ortaya çıkacaktır. Gerçek hesap kitapları göremediğimiz için yalnızca bize söylenen rakamlardan haberdarız. Mart ayında kuruşu kuruşuna yapılan ödemeleri görebileceğiz” diye belirtti.

 

“SEYİR HALİNDEKİ TERASTAN ARTIK SİTE DUVARLARI İZLENECEK!”
Belediye Başkanı İshak Taşçı’nın İnşaat Mühendisi, bir yardımcısının da Jeofizik Mühendisi olduğunu hatırlatan Tüfek, Seyir Terası projesinin belediye yetkililerinin iş bilmezlik yani öngörüsüzlük içerisinde hizmet yapmaya kalktığının göstergesi olduğunu iddia etti. Seyir Terasi önüne 10 katlı ve 16 katlı olmak üzere bir site yapımına başlandığının altını çizen Tüfek, “Seyir Terası adı üzerinde çay içip Atakum’u seyretmek için yapılan bir proje. Bu site manzarayı izlemeyi engelleyecektir. İnsanlar çaylarını içip, Atakum yerine sitenin duvarlarını izleyecekse ne anlamı kaldı. Artık kamuoyu yapılan işin Seyir Terası mı olduğu yoksa sitenin kafeteryası mı olduğunu değerlendirecektir. Zaten o Seyir Terası değildi seyir halindeki terastır. Sürekli toprak kaymalarından dolayı yer değiştiriyordu. Rüzgar estikçe, aşırı yağmur yağdıkça yer değiştirmeye devam edecektir” şeklinde konuştu.

Samsun Etik haber

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X