Son Anket Sonuçlarına Göre Partilerde Oy Oranları

Kodar tarafından yapılan anket sonuçlarına göre siyasi partilerin oy oranlarında ilginç oranlar gerçekleşti.

Son Anket Sonuçlarına Göre Partilerde Oy Oranları
Son Anket Sonuçlarına Göre Partilerde Oy Oranları Abdullah

 

Kodar tarafından gerçekleştirilen anket sonuçlarına göre 1 Kasım seçimleri baz alındı. 1 Kasım siyasi partilerin aldığı oy oranlarına göre oy kayıpları görüldü.

1 Kasım 2015 seçimlerinde anket yapılan tüm lokasyonların resmi seçim sonuçlarına orantılanan rakamlar ise şu şekilde:

AkParti %63   CHP%22,5   MHP%12,5   Dğr.%2 

 

Analiz sonucuna göre anket bölgelerinde Ak Parti %3,2 düşüşte, CHP %13 düşüşte, MHP% 32 düşüşte olduğu bulguları ortaya çıkmıştır. Yeni kurulan Meral Akşener' in başkanlığındaki İYİ Parti ise düşmüş olan oyları kapsamına almıştır. Anlaşılacağı üzeri İyi Parti MHP'yi ciddi oranda bölmüş, Ak Parti'den ve CHP'den oy çekmiştir. Ancak bu oranlar kamuoyunda tartışıldığı gibi yüksek düzeylerde değildir. Karadeniz Bölgesinde MHP % 9,2   İYİ P.%8,0' dır. İyi Partinin MHP'den tek yüksek olduğu lokasyon Tokat'ın Erbaa ilçesi olurken, en az desteği gördüğü lokasyon Amasya merkez, Görele, Sinop merkez ve Kastamonu'nun Taşköprü ilçesidir. Kırsal kesimli MHP seçmeninin %18'i İYİ Partiye kayarken, Kent merkezli MHP'li seçmenin %42'si İyi Partiyi tercih edeceğini belirtmiştir.

Karadeniz anket sonuçlarını, ülke geneli seçim sonuçlarının istatistik verilerinden yola çıkarak anket evrimini yuvarladığımızda, 2019 Cumhurbaşkanlığı seçiminin 1. turunda sonuçlar:

 

CUMHURBAŞKANLIĞI SEÇİMİ 1.TUR

İttifaklar olmaz ise:

R.Tayyip Erdoğan ( Ak Parti) % 47,8

CHP % 24,2      MHP %8,4      İYİ Parti %8,1 Diğer% 2,7   HDP%8,8 ' dir. Aynı sonuçlar milletvekili tercihine göre uyarlandığında Ak Parti 408 mv.     CHP 192 mv. çıkarırken diğer partiler baraj altı kalarak mecliste yer alamayabilirler.

 

CUMHURBAŞKANLIĞI 2. TUR ( ittifak yok ise)

Cumhurbaşkanlığı 2. tura kaldığı taktirde Ak Parti ve CHP adayı yarışacaktır.  Tahmini verilere göre genel katılımın %9 eksik katılım veya seçmen boykotu sonucunda  R.T.Erdoğan %57,7  CHP Adayı %42,3 oy alması muhtemeldir.

 

İTTİFAKLAR OLUR İSE

Cumhurbaşkanlığı 1. Tur

İttifak durumu şu an Ak Parti ve MHP için söz konusu, CHP, HDP ile ittifak yapar ise İYİ Parti dışarıda kalacaktır, İYİ Parti ile ittifak kurulursa HDP dışarıda kalacak ve muhalif ittifaka katkı vermeyecektir. İttifak tercihlerinin belirleneceği kriterler daha çok 2019 yerel seçim sonuçlarıyla şekillenecektir.

İttifaklar kurulduğu taktirde Cumhurbaşkanlığı seçimi 1.turda sonuçlanabilir. R.Tayyip Erdoğan %55,4 ile seçilme olasılığı yüksek görülmektedir.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X