kartal escort

SAMSUN HALKINA ENERJİ VERECEĞİZ

Cumhuriyet Halk Partisi Samsun İl Başkanı Av.Tufan Akcagöz, CHP Balıkesir Milletvekili ve Genel Başkan Başdanışmanı Ahmet Akın tarafından 21 Aralık Dünya Kooperatifçilik Günü nedeniyle açıklanan, yenilenebilir enerji projesi hakkında konuştu.

SAMSUN HALKINA ENERJİ VERECEĞİZ
SAMSUN HALKINA ENERJİ VERECEĞİZ Abdullah

Vatandaşın yararına olan, ucuz enerjinin elde edilebilmesinin mümkün olduğunu dile getiren Tufan Akcagöz, “Milletvekilimiz Ahmet Akın’a, yapmış olduğu bu çalışma için teşekkür ediyorum. Ülkemizde enerji dendiğinde, dışa bağımlılık akla geliyor. AKP’nin enerji politikaları, dışa bağımlılığı ortadan kaldıracak bir metot içermeyi bir tarafa bırakın, adeta dışa bağımlılığı destekliyor. Vatandaş nasıl ısınıyor, bunun karşılığında ne ödüyor, ne kadar elektrik harcıyor ve ayın sonunu nasıl getiriyor, umurlarında bile değil. Enerjide dışa bağımlılık oranımız % 76 ve bu oran her geçen gün artıyor. Bunun üstesinden gelmek gerekir. Bu nedenle, bundan derhal kurtulmak için, yenilenebilir enerji kaynaklarını devreye sokmamız gerekiyor. Ancak, AKP’nin enerji politikaları arasında yerli ve yenilenebilir kaynaklardan yararlanmak suretiyle enerji elde etmek yok. “ dedi.


   Enerji piyasasının, siyasi iktidara yakın sermaye gruplarının eline teslim edildiğini savunan Tufan Akcagöz, “Vatandaşın lehine geliştirilecek olan enerji politikasının merkezinde, enerji kooperatiflerinin kurulması var. Bunun dünyada bir çok örneği var. Hem bu şekilde, halk da söz sahibi olmuş olacak. Bu çalışma, dışa bağımlılığı da azaltacak. Tüketiciler bir araya gelecek ve kooperatif kurabilecekler. Vatandaşın, kendi elektrik ihtiyacını karşılamak üzere bir araya gelmesi kadar, kooperatif kurması kadar doğal ne olabilir? Tabi bunun için, yasal zemin de hazırlanmak zorunda. Türkiye’de, kalkınmanın dört nala ilerlediği yıllarda bilhassa, kooperatifleşme yaygın olarak görülüyordu. Bugün için de bu olabilir. Samsun’da bunun uygulanabileceğini düşünmek, insanın gerçekten içini ısıtıyor. Bölgemiz insanının canını yakan, doğal kaynaklarımızı, yaşam alanlarımızı tüketen termik santrallar yerine rüzgar ve güneş gibi çevre dostu yenilenebilir enerji kaynakları ile enerji kooperatifçiliğini geliştireceğiz. Kasım ayı sonu itibarıyla rakamlara bakıldığında, rüzgar santralları ile akarsular üzerindeki hidroelektrik santrallerin, neredeyse eşit düzeyde elektrik ürettiklerini görüyoruz. Yani, dereleri perişan ettik ama aslında rüzgarla, enerji sorununu çok rahat halledebilirmişiz. CHP iktidarında bunun bir hayal olmadığını herkes görecek.” diye konuştu. 

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X