SAMSUN’DA NÜKLEER TEHLİKE OLUŞACAK

Cumhuriyet Halk Partisi Samsun İl Başkanı Av.Tufan Akcagöz, Sinop'a yapılması planlanan Nükleer Santralin yakıtının Samsun Limanı üzerinden taşınmasının planlandığını ve bunun Samsun için bir felaket olduğunu söyledi.

SAMSUN’DA NÜKLEER TEHLİKE OLUŞACAK
SAMSUN’DA NÜKLEER TEHLİKE OLUŞACAK Abdullah

Sinop'un İnceburun bölgesine Nükleer Santral tesisi yapılmanın planlandığını, Sinop halkının buna direndiğini ve Samsun halkının da bu direnişe destek olmazsa hemen hemen aynı felakete maruz kalacağını söyleyen Akcagöz, “Nükleer, bir felakettir. Sessiz kalarak felaketimizi hazırlıyoruz. Karadeniz olarak, ‘Çernobil’ in ne anlama geldiğini hepimiz biliriz. Nükleer, ölüm demektir. Nükleer santral, çevrenin ve canlı soyunun katli demektir. Sessiz kalırsak, başımıza gelecek olan herşeyden biz sorumlu olacağız. Nükleer santralin enerji üretiminde ortaya çıkabilecek olan riskin boyutları o kadar vahim ki, bunun sınırını bile kestirebilmek bu günden mümkün değildir. Sinop ve Samsun, iki doğa harikası kent. Sinop’a santral kuracaksınız, yakıtını da Samsun limanından nakledeceksiniz öyle mi? Buna Samsunlu da, Sinoplu da izin vermez. Siz para kazanacaksınız, millet sağlığından olacak. Buna sessiz kalamayız. Sinop’ta nükleer santral istemiyoruz, Samsun sahilinin nükleer yakıtlarla kirlenmesine izin vermiyoruz.” dedi. 


         Sinop'a yapılacak olan Nükleer Santral'de kullanılacak nükleer yakıtın, Avustralya, Kuzey Amerika, Kazakistan, Rusya, Güney Afrika, Nijerya ve Namibya gibi ülkelerden, kargo gemileriyle Samsun Limanı'na getirileceğini,  Samsun Limanı'nda özel araçlara yüklenecek olan kargoların karayoluyla Sinop'a taşınacağını,  karayoluyla taşınması mümkün olmayan kargoların ise Samsun Limanı'nda ağır yük gemilerinden alınarak daha küçük gemilere nakledilerek Sinop'a sevk edileceğini vurgulayan CHP Samsun İl Başkanı Av.Tufan Akcagöz, “Samsun ateşe atılıyor demektir. Nükleer, felakettir. En ufak riski bile kaldıramayacak olan bu santrallerin, canlılar için ne denli büyük felaket doğurabileceğini örneklerle biliyoruz. Samsun halkı bu tehlikenin farkında olmalıdır. Bu santral, evimizin bahçesine kurulmak isteniyor. Gerçek budur. Sinop’un ve Samsun’un denizi büyük risk altında. Geçen gün Sinoplular, nükleer santral için yapılmak istenen bilgilendirme toplantısını protesto ettiler. Bu mücadelede kendilerinin yanındayız. Sinop’un, Samsun’un ve ülkemizin başka karış toprağının bu şekilde kirletilmesine izin vermeyeceğiz. Bugün Sinop'un yanında olmazsak, yarın doğacak tüm felaketin sorumlusu bizler olacağız.” diye konuştu.

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X