VEZİRKÖPRÜ KÖYLÜSÜNÜN SUÇU NE?

Cumhuriyet Halk Partisi Samsun İl Başkanı Av.Tufan Akcagöz, Vezirköprü ilçesinde ayçiçeği üreticisinin destekleme yardımı alamadığını ve bu durumun, Vezirköprü köylüsü üzerinde ciddi bir ekonomik baskı oluşturduğunu söyledi.

VEZİRKÖPRÜ KÖYLÜSÜNÜN SUÇU NE?
VEZİRKÖPRÜ KÖYLÜSÜNÜN SUÇU NE? Abdullah

Vezirköprü’de, 300 bin dönüm ekili arazi olduğunu ve buna göre toplamda yaklaşık 15 milyon liranın üzerinde desteklemenin, bu bölgeye aktarılması gerektiğini dile getiren Tufan Akcagöz, “Mazot, gübre ve tarımsal alet edevat desteklemesi ile birlikte, ekilen ayçiçeği, buğday, arpa, fasulye ve nohut gibi ürünler için destekleme alınıyor ama Vezirköprü açısından bakıldığında, bölgeye en fazla gelir getiren tarım ürünü olan ayçiçeği desteklemeleri bu tarih itibariyle yatırılmış değil. Köylü zor durumda. Köylüyle birlikte Vezirköprü esnafı da zor durumda. Hesap edilen tabloya göre Vezirköprü üreticisinin, sadece ayçiçeğinden alacağı destekleme miktarı 6 milyon liranın üzerinde. Bölgeye baktığımızda, ayçiçeği tarımı açısından  Havza, Merzifon, Alaca, Turhal ve Zile’de destekleme ödemelerinin devam ettiği, Mecitözü’nde ise tamamen bittiği belirtiliyor. O halde, ‘Vezirköprü neden bu kadar sahipsiz bırakılıyor?’ diye sormak zorundayız.” dedi. 


           Üreticilerin, 12. ayın sonuna kadar İlçe tarım müdürlüklerine başvurduklarını ve diğer ilçelerle eş zamanlı olarak destekleme paralarını almaları gerektiğini ifade eden Tufan Akcagöz, “Vezirköprülü üreticilerle görüşüyoruz. Bu yıl, destekleme başvuru dosyalarının, her zamanki tarihte alınmadığını söylüyorlar. Dosyalar alınmadığı için süre uzadı ve bu iş Mayıs’a ve hatta sonraki aylara kaldı deniliyor. Bir ihmal mi var? Vezirköprü Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğü sessiz. İl müdürlüğü de bu konuda sessiz. Vatandaşın, bir hafta bile beklemeye tahammülü yokken, böyle bir belirsiz sürece doğru sürüklenmesi, kabul edilebilir bir durum değildir. Bu kenti yönetenler, çıkıp halkı teskin eden açıklamalar yapmalıdır. Açıklamalar, tatmin edici olmalıdır. Oy zamanı Vezirköprü halkını hatırlayanlar bilsinler ki, Vezirköprü halkı bugünleri unutmaz. Samsun’da hükümetin 6 Milletvekili var. Altısından da ses yok. AKP Samsun’da kim İl Başkanı olacak, kim ilçe Başkanı olacak, onun derdine düşmüş durumda. Başka işleri yok gibi. Vezirköprü, Samsun’un ilçesi değil mi? Bu güzel ilçemize reva mıdır? Bu anlamda, destekleme ödemeleri derhal bir düzene sokulmalı, vatandaş daha fazla mağdur edilmemelidir. “ diye konuştu.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X