kartal escort

İŞKENCE RAPORU, TÜRKİYE İÇİN İMAJ KAYBIDIR

Cumhuriyet Halk Partisi Samsun İl Başkanı Av.Tufan Akcagöz, Birleşmiş Milletler İşkence Özel Raportörü Nils Melzer’in, Türkiye’de işkence iddialarının arttığına yönelik açıklamalarına değindi.

İŞKENCE RAPORU, TÜRKİYE İÇİN İMAJ KAYBIDIR
İŞKENCE RAPORU, TÜRKİYE İÇİN İMAJ KAYBIDIR Abdullah

 Melzer’in, ‘gözaltında kaba dayak, elektrik şoku ve cinsel saldırı’ gibi işkence yöntemlerinin uygulandığını söylediğini ve bu konunun Birleşmiş Milletler gündeminde olduğunu belirten Akcagöz, “Ülkemizde, gözaltında işkence yapıldığı iddiaları artık  Birleşmiş Milletler’in (BM) de gündeminde. BM’nin İşkence Özel Raportörü Nils Melzer, bizzat Türkiye’yi ziyaret etmiş ve bu yöndeki çalışmalarını rapor haline getirmiş. Üzerinde durulması gereklidir. Bu rapor, Türkiye için ciddi bir imaj kaybına sebep olmuştur. Epeydir törpülenen ülke itibarı, bu raporla da olumsuz yönde etkilenmiştir. İsnat edilen suç ne olursa olsun, işkence bir insanlık suçudur. Masumiyet karinesi hiçe sayılmak suretiyle, şiddetin kol gezmesine izin verilemez. “ dedi.
           Gözaltındakilerin kaba ve şiddetli dayağa, elektrik şokuna, buzlu suya maruz bırakıldığı iddialarının mutlaka araştırılması gerektiğine işaret eden Tufan Akcagöz, “Rapora göre sadece bunlar değil. Uykusuz bırakma, tehdit, hakaret ve cinsel saldırı gibi işkence yöntemlerinin de kullanıldığı iddia ediliyor. Daha vahimi de, bir insanlık suçu olarak değerlendirilen işkenceyi  araştıracak, bu suçu işleyenleri ortaya çıkaracak ve onlardan hesap soracak bir mekanizmanın da olmadığı hususu rapora yansıyor. OHAL rejimi ile idare ediliyoruz ve tüm bu olumsuz sonuçlar bu nedenle ortaya çıkıyor. Ülkenin derhal bu idare yönteminden kurtulması gerekiyor. OHAL kapsamında gerçekleştirilen eylemler için cezasızlığı öngören Kanun Hükmünde Kararnamelerin varlığı da bunun tuzu biberi oldu. Hukuk ve adalet kavramları, vazgeçilmezimiz olmalıdır. Yargı, siyasetin baskısından kurtulmalı, tamamen bağımsız olmalıdır. Bunu mutlaka sağlamak zorundayız. Bu nedenle, Birleşmiş Milletler’in raporuna kayıtsız kalınmamalıdır. Bu iddialar, Adalet Bakanlığı tarafından cevaplandırılmalıdır. Birleşmiş Milletler’in Türkiye’yi ilgilendiren bu gündemi, hepimizi ilgilendiriyor.” diye konuştu. 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X