kartal escort

AKCAGÖZ: “KADIN YOKSA HİÇ BİRİMİZ YOKUZ”

Cumhuriyet Halk Partisi Samsun İl Başkanı Av.Tufan Akcagöz, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar günü dolayısıyla açıklamalarda bulundu.

AKCAGÖZ: “KADIN YOKSA HİÇ BİRİMİZ YOKUZ”
AKCAGÖZ: “KADIN YOKSA HİÇ BİRİMİZ YOKUZ” Abdullah

8 Mart tarihinin, alelade bir tarih olmadığını söyleyen Tufan Akcagöz, “Kadınlar olmadan bir hayat düşünülemez. Kadınların olmadığı ve etkin bir şekilde varlık göstermediği bir dünya, bütünüyle eksik sayılır. Cumhuriyet Türkiyesi, Türk kadınına özgürlük tanımıştır. 8 Mart tarihinin nereden geldiği de elbette önemlidir. 8 Mart 1857 tarihinde ABD’nin New York’unda 40.000 dokuma işçisi, daha kaliteli çalışma koşulları talebiyle bir tekstil fabrikasında greve başladı. Ancak polisin işçilere saldırması ve işçilerin fabrikaya kilitlenmesi, arkasından da çıkan yangında işçilerin fabrika önünde kurulan barikatlardan kaçamaması sonucunda 129 kadın işçi can verdi. 8 Mart, bu nedenle alelade bir tarih değildir. Her yıl 8 Mart tarihi "Dünya Emekçi Kadınlar Günü" olarak kutlanıyor. Uluslararası bir gün olan 8 Mart Dünya Kadınlar Günü, Birleşmiş Milletler tarafından tanımlanan bir tarih olma özelliğine sahiptir. .Dünyada 1910’larda,  Türkiye’de ise ilk kez 1921 yılında kutlanmaya başlanmıştır. Türkiye Cumhuriyeti’nin en büyük kazanımlarından birisi kuşkusuz, kadınlara birçok Avrupa ülkesinden önce, hak ve özgürlükleri tanınması olmuştur.Türkiye’de kadın haklarının bundan 95 yıl önce ilan edilen Cumhuriyet ve gerçekleştirilen Atatürk Devrimleri ile çağının en ileri seviyesinde kabul edildiğini, ancak son 15 yıllık süreçte kadın haklarında çok büyük gerilemeler yaşandığını gözlemlemekten  öte kadınlarımızın baskı ve acının odağı haline getirildiği görülmektedir. Cumhuriyetin kazanımlarının teker teker ortadan kaldırılmakta olduğu ortamın doğal sonucu; kadınların inkâr edilemez boyutlarda toplum dışına itilmekte olduğu, şiddete ve hatta cinayetlere kurban edildiği resmi kayıtlarla kanıtlanırken, kadın hakları ve aile içi şiddet konularında bir trajedi yaşanmakta olduğu da gözden kaçırılmamalıdır. Bir yandan "Kadına Yönelik Şiddetin Önlenmesi Yasası" hazırlıkları ile siyasi iktidar, kadınlara pozitif ayırımcılık salvoları ile kamuoyunda göklere çıkarılırken, öte yandan da eğitimde "büyük reform" sloganları arasında 4+4+4 formülü ile toplumumuzda kanayan bir yara olan "çocuk gelinler" kervanının genişletilmesine olanak sağlayacak, iktidarın beyanıyla "dindar" yeni nesillerin tohumlarını atmaya hizmet edecek bir eğitim sistemi topluma dayatılmaktadır.” dedi.
        

  ILO ve BM kabullerine göre 17 yaş olan çocuk işçiliğin yaş sınırının resmen 15 olduğu, kayıt dışı çocuk işçilerin 10 yaş civarında çalışma hayatına katıldığı ülkemizde sadece "çocuk gelinler" sorununun değil, aynı zamanda "çocuk emeğinin sömürüsü" anlamındaki "çocuk işçiler"in sayısının da arttığını ifade eden Tufan Akcagöz, “Bu 8 Mart`ta kadınlarımız için daha çok endişeliyiz. Tecavüz ve tacizin sıradanlaştığı, "namus" adına işlenen cinayetlerin bu denli arttığı, kamusal gücü kullanarak toplumun tüm muhalif odaklarının susturulmaya çalışıldığı bir ortamda herkesi, kadınlarımızı eve hapsetmeyi amaçlayan eğitim sistemine, kadına karşı şiddeti yücelten anlayışa ve onları çocuk yaşta gelin eden, yoksulluğa mahkum eden zihniyete karşı omuz omuza mücadele etmeye çağırıyoruz. 
 

Cumhuriyetin kazanımlarının eridiği son 15 yıllık süreçte, genç Cumhuriyetin kadın erkek eşitliğini sosyal,siyasi ve hukuk alanında düzenleyen bakış açısını hatırlamaya bugün her zamankinden daha çok ihtiyaç duyuyoruz. Kadının Cumhuriyetin kazanımlarıyla edindiği sosyal, siyasi ve hukuki statünün toplumsal yaşama giderek daha fazla yansıdığı, demokratik hak ve özgürlüklerin genişlediği, toplumsal muhalefetin susturulmak yerine demokrasinin itici gücü kabul edildiği bir toplum düzeninin kazanılmasında kadınlarımıza bu 8 Mart`ta her zamankinden çok daha fazla sorumluluk yüklendiğini hatırlatarak, "Dünya Kadınlar Gününü" kutluyor, "zincirlerimizden" başka kaybedecek şeyimizin kalmadığı pasif konuma hayır demeye, seslerimizi demokratik, laik, sosyal hukuk devletinin yeniden inşası adına yükseltmeye, toplumsal duyarlılığa sahip her kesimi davet ediyoruz. Evde, işte, sokakta, siyasette ve toplumsal hayatın tüm alanlarında kadınlarımız özgürleşecektir.Kadınlarımız özgürleştikçe Türkiye özgürleşecektir. 8 Mart Dünya Kadınlar Günü kutlu olsun.” diye konuştu.

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X