SAMULAŞ GENEL MÜDÜRÜ BU TALİMATI KİMDEN ALDINIZ ?

Cumhuriyet Halk Partisi Samsun İl Başkanı Av.Tufan Akcagöz, Sendikal faaliyette bulundukları gerekçesiyle Samulaş’taki işlerinden çıkarıldığı iddia edilen 2 işçinin akıbetini sordu.

SAMULAŞ GENEL MÜDÜRÜ  BU TALİMATI KİMDEN ALDINIZ ?
SAMULAŞ GENEL MÜDÜRÜ  BU TALİMATI KİMDEN ALDINIZ ? Abdullah
Samulaş’ta çalışan 502 işçiyi kısa sürede Demiryolu-İş Sendikasına üye yapmakla dikkatleri üzerine çeken iki çalışanın, sendikal faaliyetleri sebebiyle işten çıkartıldığının gündeme geldiğini söyleyen Tufan Akcagöz, “Sendikal faaliyetin engellenmesi suçtur. Eğer böyle bir durum varsa, gazete haberi bir suç ihbarıdır. Türk Ceza Kanunu’nun 118 maddesi, “Bir kimseye karşı bir sendikaya üye olmaya veya olmamaya, sendikanın faaliyetlerine katılmaya veya katılmamaya, sendikadan veya sendika yönetimindeki görevinden ayrılmaya zorlamak amacıyla, cebir veya tehdit kullanan kişi, altı aydan iki yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır” demek suretiyle, işçinin en temel haklarından biri olan sendikal faaliyette bulunma ve sendikal güvenceden yararlanma hakkını korumaktadır. İşveren, her ne sebeple olursa olsun bu faaliyeti kısıtlayamaz, sınırlayamaz. İşçinin, bu hakkı kullanmaması için mobing türü baskıların varlığı da suç teşkil eder. “ dedi.
          Samulaş Genel Müdürü ve aynı zamanda Samsun Büyükşehir Belediyesi’nde daire Başkanı olan Kadir Gürkan’ın, işlerine son verilen iki işçinin ‘disiplin suçu’ işledikleri için işten çıkarıldığı yönünde açıklamasının da ispata muhtaç bir iddia olduğu kadar, inandırıcı bir açıklama olmadığını dile getiren Tufan Akcagöz, “Kadir Gürkan’a sormak istiyorum. İşçilerin sendikal mücadelesi ve örgütlenmesi, kimi neden bu kadar rahatsız etti? Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz’ın, bütün bu olan bitenden haberi var mıdır? Şayet haberi yoksa, bu da ayrıca vahim bir durumdur. İşçilerin sendikal mücadelesi ve bir sendikaya aidiyetleri sebebiyle bu baskıya maruz kalmaları ve kısacası, işten çıkarılma talimatlarını kim verdi? Bu soruların cevaplarını, muhataplarından istiyoruz. Bu çağda, işçi hakkının görmezden gelinmesi ve sendikal faaliyetin, kurumların sırtındaki bir yük olarak algılanması, kabul edilemez. “ diye konuştu.
 
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X