İNCE PROJELER Kanal İstanbul’u Durduracağız Eğitimde 1+8+4 Projesi Olacak Affa ihtiyaç yok Yerli otomobil zaman kaybı

CHP’nin cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce, CNN Türk canlı yayınında 'Seçime Doğru Özel' programında gazetecilerin sorularını yanıtladı. Kanal İstanbul projesini durduracağını söyledi

İNCE PROJELER Kanal İstanbul’u Durduracağız Eğitimde 1+8+4 Projesi Olacak Affa ihtiyaç yok Yerli otomobil zaman kaybı
İNCE PROJELER Kanal İstanbul’u Durduracağız Eğitimde 1+8+4 Projesi Olacak Affa ihtiyaç yok Yerli otomobil zaman kaybı Abdullah

 

Cumhuriyet Halk Partisi'nin cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce, 24 Haziran öncesi tüm yurtta değişim rüzgarı estiğini ileri sürdü. Şu ana kadar 30'a yakın miting yaptığını bu sayıyı 81'e tamamlamaya çalıştığını söyleyen İnce, seçimlerin ikinci tura kalması halinde bu kez meydanlara kadrosuyla çıkacağını ifade etti.

Cumhuriyet Halk Partisi'nin cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce, CNN Türk'te Hürriyet Gazetesi Ankara temsilcisi Hande Fırat, Vatan Gazetesi Ankara temsilcisi Murat Çelik ve CNN Türk Ankara Temsilcisi Hakan Çelik'in soruları yanıtladı. İşte İnce'nin açıklamalarından satırbaşları:

"Yarın Uşak'tayız. Sonra Afyon, sonra da Ankara'ya geçeceğiz. 16 yıldır vekilim. Türkiye'yi geziyorum ama bu sefer başka. Değişim rüzgarını hissediyorum.

30'a yaklaştı mitinglerimiz. 73 vilayete gideceğiz. 81'i tamamlayın dedim arkadaşlara, sıkıştırabilirlerse 81'i tamamlayacağız.

Arife akşamı mutlaka köyümde olmam lazım. Sadece onu değiştirmeyin dedim.

"KANAL İSTANBUL PROJESİNİ DURDURACAĞIZ"

Türkiye dışarıdan para aldı değil mi? Türkiye bu parayı taşa, toprağa, betona gömdü. Üretim yapmadığı için, fabrika açmadığı için alamayacak.

Şirketler bir bir iflas ederken, ben orada hafriyat mı kazacağız? Tabi ki durduracağım Kanal İstanbul'u. Ne işimiz olur

"EĞİTİMDE 1+8+4 PROJESİ OLACAK"

2002'de Kocaeli'nde bir konuşmasında 'Atanmayacak öğretmen kalmayacak' demişti. Şuan atanamamış 320 bin öğretmen var.

15-29 yaş nüfus arasında 19 milyon gencimiz var. Ben Cumhurbaşkanı olsaydım, sadece bununla ilgilenirdim. 19 milyon genç arasında, 5 milyon genç okulda değil, işte değil, kursta değil. Nerede olduğu belli değil. Kaydı yok. Bu ülke kalkınabilir mi? Bu ülkenin her şeyi atıl. Su akıyor biz seyrediyoruz. 3.5 tarafı denizlerle çevrili, balıkçılığı gelişmiyor. Meracılığı gelişmiyor. Gençleri boş duruyor. Doğalkaynaklar var, tarihi misyon var, genç nüfus var. Biz bu ülkenin nöbetçisi değil üreticisi olacağız. Cumhurbaşkanı olduğumda şu 5 milyon kişi bulun diyeceğim.

16 yılda 6 bakan, 5 sınav değişikliği. Sınavda 9 ay kala bir değişiklik yapıldı, 7 ay kala bir daha yapıldı... 2 ay kala da tarih değişikliği yapıldı. Neden çocukların sınav tarihini değiştiriyorsunuz? Seçimin tarihini değiştirin. Bir yanda sınav, bir yanda seçim... Hangisi daha değerli? Bence sınav daha değerli. Seçimin 1 hafta geç olması ülke tarihini değiştirmez. Sınav tarihi belirlenmişse, o çocukların sınav tarihini değiştiremezsiniz. Önce çocuklar, sonra biz.

1+8+4 diye bir projemiz var. Ayrıntılarını daha sonra açıklayacağız. Ayın 28'inde Balıkesir'deyim. Necati Bey Eğitim Fakültesi'nde okul arkadaşlarımızla birlikte, diplomalarımızla birlikte olacağız. 

Sınavlar kalkmayacak, kalkamaz. Bu bir şekilde olacak. Bu sistemi kurduğumuzda, yarın ben seçimi kaybettiğimde o kalkmayacak. 

Her bakan geldiğinde bir reform yapıyor. Böyle bir şey yok. Bir uzlaşma yapacağız. 

AF TARTIŞMASI

Affa ihtiyaç yok. Önce adalete ihtiyaç var. Sürekli af ile uğraşacağınıza, adaleti bir kez kurun. Hukukun üstünlüğünü uygulayın ondan sonra tekrar uğraşmayın. Af bataklığın üzerindeki sivrisineğe benziyor. Sineği öldüreceğine bataklığı kurut.

Yargı üç ayda bağımsızlaşır.

YERLİ OTOMOBİL

Yerli otomobil zaman kaybı, devam ettirmem. 20 yıl öncesinin projesiydi. Sayın Erdoğan 20 yıl geriden takip ediyor dünyayı. Türkiye yazılım merkezi olsun isterim. Ben araba yapımına talip olmuyorum.

Bu ülkenin gençlerini özgür kılarsak, yaratıcı çocuklar, eleştirel düşünebilen çocuklar. Ama milli ruhu olan çocuklar. 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X