Suriye’ye Gidip 10 Gün Kalabiliyorsan Kal Orada Ne Diye Geliyorsun Tatile mi Geliyorsun ?

Muharrem İnce, Katıldığı yayınında gazetecilerin sorularını yanıtladı Suriye ve Suriye'li Mültecilerle ilgili sorulara cevap verdi

Suriye’ye Gidip 10 Gün Kalabiliyorsan Kal Orada Ne Diye Geliyorsun Tatile mi Geliyorsun ?
Suriye’ye Gidip 10 Gün Kalabiliyorsan Kal Orada Ne Diye Geliyorsun Tatile mi Geliyorsun ?

 

Esad'a ne özel bir kinim var ne de özel bir sempatim de. Esad'ın durumunu ben belirliyemem. Ya da biz belirlememeliyiz. 'Kardeşim Esad'dan 'Kanlım Esad'a geçilmemeli.

Yapılması gereken iş şudur; 4.5 milyon Suriyeli Türkiye'de yaşıyor ama Suriye'de bizim elçiliğimiz yok. Bu yanlış. Mevcut yönetimle ilişki kurmaya mecburuz. Şam'da büyükelçilik açılmalıdır, denenmelidir. Birincil hedefimiz, Suriye'deki toprak bütünlüğü korunmalıdır. İki, Suriye'ye yeni bir anayasa gereklidir. Üç BM gözetiminde, Suriye'de yaşayanlar ile Suriye dışında yaşayan Suriyelilerin seçime katılmalarıyla oluşacak bir hükümet. İster Esad seçilir, ister başkası seçilir. Esad seçilirse de başkası seçilirse de kabul ederim. O komşu ülkenin iç işleridir. 'Esad seçilirse tanımam' olmaz böyle bir şey. Tanıyacaksınız başka şansınız yok. Toprak bütünlüğü, yeni bir anayasa, BM gözetiminde Suriye içinde ve dışında yaşayanların katılımıyla bir seçim. Hedef bu olursa davul zurnayla dönerler.

Bakın şu yanlış; bayram'da gidiyor 72 bin kişi, 1 hafta 10 gün kalıyor, sonra geri dönüyor. Yok böyle bir dünya. Eğer sen gidip 10 gün kalıp geri gelebiliyorsan kal orada devamlı. Ne diye geliyorsun, tatile mi geliyorsun? Böyle bir yapı yok. Laubali bir devlet yönetimi. Akılsız bir dış politika, eğitim en rezil ettikleri konu. Türkiye itibarı yerlerde sürünüyor. Yazıktır bunlara. Devlet yönetimi ciddiyet, bir incelik ister. 4 milyon Suriye'li Türkiye'de, bayramda 72 bini tatile gidiyor Suriye'ye, sonra geri geliyor. Demek ki şartların uygun. Ne diye geliyorsun benim ülkeme? Gittikten sonra kapatırım kapıyı kalırsın. Burası aş evi mi? Benim ülkemin insanları işsiz. 1800 yabancı şirket 2017'de kapatmış gitmiş, çekler senetler ödenmiyor. Dükkanlar kapalı, siftah yapamıyor, emekli geçinemiyor."

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X