Yüzük parmağı

Adından belli olacağı üzere zaten kanıksanmış bir şekilde yüzük bu parmağa takılıyor. Ama sağ el parmağınıza takarsanız nişanlı, sol el parmağınıza takarsanız evli olduğunuz anlaşılıyor. Zaten genelde de alyans ve tektaş takılıyor.

İşaret parmağı

İşaret parmağına takılan yüzük, ilgilenenlere bir davetiye olarak takılıyor. Yani özellikle bir kadın işaret parmağına yüzük takmışsa, bu "Şu anda ilişkim yok" anlamına geliyor.

Baş parmak

Antik Yunan çağında baş parmağa yüzük takmak erkeklerin gücü ile ilişkiliydi. Bugün ise bu inanıştan yola çıkarak, baş parmaklarına yüzük takan erkekler gücünü vurgulamak istiyor ve bu erkeklerin özgürlüklerine daha düşkün olduğu düşünülüyor. Kadınlarda ise, o kadının ne kadar inatçı olduğunun göstergesi.

Orta ve serçe parmak

Yüzüklerini daha çok orta ve serçe parmakta kullanmayı tercih eden kişilerin güven duyulacak kimseler olduğu düşünülüyor.

Evli olmadan yüzük parmağına yüzük takmak

Elbette yüzük parmağına yüzük takmak için evli olmak zorunda değiliz. Ama kadınlar evli ya da nişanlı olmadıkları halde yüzük parmaklarında yüzük kullanıyorsa, bu genel olarak kendisini korumak için yaptığı bir hareket olarak biliniyor. Bu bazen de evlilik isteği olarak algılanıyor.