14 İLDE OYLAR YENİDEN SAYILIYOR MİLLETVEKİLLERİ DEĞİŞEBİLİR

İtiraz AK Parti'den geldi. Türkiye genelinde toplam 14 ilde oylar yeniden sayılıyor. Aydın'dan Muş'a kadar bir çok ilde milletvekili sonuçları değişebilir. İşte İzmir gelişmesi ve itiraz olan illerdeki son durumlar:

14 İLDE OYLAR YENİDEN SAYILIYOR MİLLETVEKİLLERİ DEĞİŞEBİLİR
14 İLDE OYLAR YENİDEN SAYILIYOR MİLLETVEKİLLERİ DEĞİŞEBİLİR Abdullah

 

Seçim sonuçlarına itiraz edilen illerde son durum: 
Düzce : AK Parti tarafından yapılan itiraz üzerine 500 sandıkta yeniden yapılan sayımda, MHP'ye 5, AK Parti'ye 11 oy daha çıktı. Yapılan sayım sonucu AK Parti 2, MHP'nin 1 şeklindeki milletvekili dağılımında değişiklik olmadı. 

Muş : AK Parti Muş İl Başkanlığı, il genelindeki milletvekilliği seçimi sonuçlarında "hata olduğu" gerekçesiyle İl Merkez Seçim Kuruluna başvurdu. İtiraz dilekçesini kabul eden İl Seçim Kurulu, oyların yeniden sayılmasına karar verdi. Oyların sayımı sürüyor.

Bartın : Bartın'da geçersiz olarak kayıtlara giren oyların itiraz edilmesi üzerine yeniden sayımına, AK Parti'nin itirazını geri çekmesi nedeniyle son verildi. Bartın'da AK Parti 1, CHP 1 milletvekili çıkarmıştı. 

Hakkari :  AK Parti ve HDP yönetimi oyların yeniden sayılmasını istedi. Her iki itiraz da seçim kurullarınca yapılan değerlendirmenin ardından reddedildi. 

Edirne : CHP geçersiz oyların yeniden sayılması istendi. İtiraz, seçim kurullarınca yapılan değerlendirmenin ardından reddedildi.

Hatay : MHP Hatay İl Başkanlığınca seçim sonuçlarına itiraz edildi. Hatay'da kesin olmayan sonuçlara göre AK Parti 5, CHP 4, MHP ve HDP ise birer milletvekili çıkarmıştı. 

Elazığ : MHP, Elazığ'da milletvekili seçim sonuçlarına itiraz etti. İtiraz inceleniyor. Elazığ'dan AK Parti 4, CHP ise 1 milletvekili çıkarmıştı. 

Malatya : CHP itirazda bulundu. İtiraz başvurusunun seçim kurullarınca değerlendirmeye alındı.

Niğde : MHP Niğde İl Başkanlığınca itirazda bulunuldu. Başvuru inceleniyor. Milletvekili seçimlerinde Niğde'de AK Parti 2, CHP ise 1 milletvekili çıkarmıştı.

Edirne : CHP İl Başkanlığı, merkez ve Keşan, İpsala, Uzunköprü ve Enez ilçelerinde geçersiz sayılan oylara itirazda bulundu. Başvuru seçim kurulu değerlendirmesinde. Edirne'de CHP 2, AK Parti 1, İYİ Parti ise ise 1 milletvekili çıkarmıştı.

Balıkesir : MHP 1. sıra milletvekili adayı Mehmet Kaban seçimin itirazı reddedildi. Balıkesir'de AK Parti 5, CHP 3, İYİ Parti ise 1 milletvekili çıkarmıştı.

Kütahya : Kütahya'nın Gediz ilçesinde cumhurbaşkanı seçiminde bir sandıkta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın aldığı oyların eksik yazıldığına ilişkin yapılan itiraz kabul edildi. İnceleme yapan İlçe Seçim Kurulu, birleştirme tutanağına sıfır olarak girilen oyun 204 olması gerektiğini belirledi ve bu şekildeki düzeltmeyi yaptı.

Bartın : Bartın'da AK Parti'nin itirazı üzerine, geçersiz olarak kayıtlara geçen oylar yeniden sayılıyor. Bartın'da AK Parti 1, CHP 1 milletvekili çıkarmıştı.

Muğla : AK Parti, Muğla'daki 13 ilçedeki geçersiz oyların yeniden sayılması için başvurusu değerlendiriliyor. Muğla'da AK Parti 2 milletvekili çıkarmıştı.

Burdur : İYİ Parti Burdur İl Başkanlığı'nın yaptığı itiraz değerlendiriliyor.  Burdur'da CHP 1, AK Parti 2 milletvekili çıkarmıştı. 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X