ABD’DEN SÜT İTHAL EDECEĞİZ

Türkiye'nin ABD'den inek, koyun, keçi ve manda sütü ithal edeceği yönündeki haberlerin ardından Tarım ve Orman Bakanlığı açıklamada bulundu.

    ABD’DEN SÜT İTHAL EDECEĞİZ
    ABD’DEN SÜT İTHAL EDECEĞİZ Abdullah

 

Türkiye'nin 3 yıl aradan sonra ABD'den süt ithalatı yapacağı yönündeki haberlerin ardından Tarım ve Orman Bakanlığı açıklamada bulundu. İthal edilecek ürünler arasında; inek, koyun, keçi ve manda sütünden ürünlerin olacağı öne sürüldü.

BAKANLIKTAN AÇIKLAMA

Tarım ve Orman Bakanlığınca, söz konusu habere ilişkin yazılı açıklama yapıldı. Haberde, Türkiye'nin "3 yıl aradan sonra Amerika'dan süt ürünleri ithal edeceği" iddiasıyla bazı değerlendirmelerde bulunulduğu belirtilen açıklamada, " ABD 'den süt ürünleri ithalatı öteden beri yapılmaktadır. 2016 yılında ithalat durmamıştır." ifadesi kullanıldı.

"2016 yılına kadar ithal edilen süt ve süt ürünleri için düzenlenen Veteriner Sağlık Sertifikasındaki sağlık garantileri yeterli görülmeyerek, halk ve hayvan sağlığı yönüyle ilave garantiler içeren bir sertifika modeli üzerinde çalışmalar yapılmış ve ithal edilecek süt ürünleri için ilave garantiler sağlanmıştır. Daha önceki sağlık sertifikası, insan tüketimi amaçlı olsun ya da olmasın tüm süt/süt ürünleri ithalatı için tanzim edilmişken yeni düzenlenen sağlık sertifikası, sağlık gereklilikleri sıkılaştırılarak sadece insan tüketimi amacıyla süt ürünleri için oluşturulmuş olup ilave halk ve hayvan sağlığı garantilerinin sağlandığı bir sertifikadan ibarettir. Haberde bahsedildiği gibi ithalatın yeniden başlayacağı ifadesi gerçeği yansıtmamaktadır."

'İTHALAT DEVAM EDİYOR'

Türkiye'nin ABD 'den son 3 yıldır süt ürünleri ithalatının devam ettiği ve bu ürünlerin ithalatındaki gümrük vergilerinin yüzde 140 ila 180 olduğu vurgulanan açıklamada, şunlar aktarıldı: "Sanki daha önce ithalat yapılmıyormuş da söz konusu sertifika düzenlemesinden sonra yapılacakmış algısı oluşturulması bahse konu haberde atıf yapılan 'Türkiye ile Amerika ilişkilerinin en gergin dönemlerinden birisini yaşarken, karşılıklı ekonomik yaptırımlar uygulanırken bu ülkeden Türkiye'ye süt ürünleri ithalatının önü açıldı' şeklindeki ifadelerin farklı bir maksatla kaleme alındığını göstermektedir."


 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X