SAMSUN’DA BALIK FİYATLARI NEDEN 3 KATINA ÇIKTI ?

Karadenizli balıkçılar, son günlerde artan balık fiyatlarının, olumsuz hava şartlarından ve yüksek talepten dolayı balık yetişmemesinden kaynaklandığını söyledi.

SAMSUN’DA BALIK FİYATLARI NEDEN 3 KATINA ÇIKTI ?
SAMSUN’DA BALIK FİYATLARI NEDEN 3 KATINA ÇIKTI ?

 

'Hava şartlarının olumsuz gitmesi ve dolardaki artış fiyatları etkiledi'

 Eylül tarihinden itibaren denizden çıkan balığın az olmadığını, denizlerde yeterli balık olmasına rağmen mazot fiyatlarındaki artış ve dolar endeksi ürünlerden kaynaklı yükselme olduğunu ileri sürdü. 'Bu da balık fiyatlarını olumsuz etkiledi. Aldığımız malzemeler yükseldiği için ister istemez fiyatlar yükseldi. Hava şartlarının kötü gitmesinin de etkisi oldu. 2 gündür etkili bir şekilde sert geçen Karadeniz'de daha yeni yeni balıkçılar açılmaya başladı. Allah'a şükür bugün de umduklarını bularak geri döndüler. Çok fazla bir balık olmasa da yine de tezgahlar boş kalmadı' şeklinde konuştu.

'Rekor çinekopta, palamutlar ateş pahası, çıkan ürünler Türkiye'ye yetmiyor'

Özellikle palamut fiyatlarının 3 katına kadar yükseldi ve çıkan balıkların Türkiye'ye yetmiyor, 'Palamutlar ateş pahası, el yakıyor. Halde şu anda iri palamut balığının çifti 25 TL, istavrit balığının kasası 65-70 TL, mezgit balığının kasası 150-200 TL, çinekop halde rekor kırdı kasası 300 TL. Fiyatlar diğer illerde daha farklı. Balıkçıların tutmuş olduğu balık Türkiye'ye yetmediği için balık fiyatları yüksek gidiyor. Halden 25 TL'ye aldığımız palamut balığının çifti bugün İstanbul'da 30 TL'ye satılıyor. Samsun ve Trabzon'da fiyatlar değişiyor. Balığın az çıkıp fiyatının yüksek olması kayıkçıların yüzünü güldürse de müşterilerimizin pek fazla hoşuna gitmiyor. Biz de bu yüzden satıcı olarak biraz zorlanıyoruz' ifadelerini kullandı.

'Her aile balık yiyebilir'

Vatandaşlar ise kırmızı et ve tavuktaki fiyat artışlarından sonra insanların balığa yönelmesi gerektiğine dikkat çekerek, şu ifadelere yer verdi:

'Vatandaşların bugünkü ortamda GDO'lu ürünlerin başına gelenlerden ve etlerde yaşanan olaylardan sonra balığı tercih etmeleri ve bol bol balık yemeleri lazım. Palamudun boyuna ve cinsine göre fiyatlar değişiyor ama balıktaki taban fiyat 7 TL, palamut balığını da her aile yiyebilir. Çünkü bir palamut balığı ile 4 kişilik bir aile doyabiliyor. Hava şartlarından dolayı fiyatlar yükselse de daha ucuz olduğu zamanlar da vardı.Diğer illerde balık fiyatları daha farklı.'

Bazı müşteriler ise üremenin olmadığı için balığın az olduğunu iddia etti. havyarlı balığın tutulmaması yönünde tavsiyelerde bulunan vatandaşlar kırmızı ete ve tavuğa göre fiyatların oldukça ideal olduğunu savundu.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X