SAMSUN SİMİDİ 1 LİRA GRAMAJDA OYUNA GELMEYİN

Samsun'da 1,5 TL olan simidin fiyatı, vatandaşların tepki gösterip almaması üzerine 1 liraya düştü. Fırıncılar Odası Başkanı Yiğit, "Vatandaşlarımız aldığı simidin gramajını kontrol etsin" dedi

SAMSUN SİMİDİ 1 LİRA GRAMAJDA OYUNA GELMEYİN
SAMSUN SİMİDİ 1 LİRA GRAMAJDA OYUNA GELMEYİN

 

    Samsun'da Fırıncılar Odası tarafından 6 Eylül’de 90 gram simide yüzde 50 zam yapılarak simidin fiyatı 1,5 TL’ye çıkmıştı. Simide yapılan yüzde 50 zam vatandaşların tepkisini çekmişti. Simide olan ilginin azalması sonrasında karar alan esnaflar, simidi tekrardan 1 TL olarak satmaya başladı. 

    50 KURUŞ AĞIR GELDİ

    Vatandaşlardan gelen olumsuz tepkiler üzerine fiyatların düştüğünü ifade eden simitçi esnafı, "Simide yüzde 50 zam gelmesi vatandaşa ağır geldi. Simide zam gelince satışlar oldukça düştü. Biz de bu tepkileri dikkate alarak eski fiyatlara geri döndük. 90 gram simidi 1 TL'den satmaya başladık. Fiyatları tekrar 1 liraya çekince işlerimiz arttı. Vatandaş da bu durumdan memnun oldu. Hala 1,5 liraya simit satmaya çalışanlar da var. Ama 1,5 liraya simit satmak çok zor. Çünkü her şeye zam geldi. Vatandaşlar zam furyasının altında ezildi. Simitçiler de enflasyonla mücadele kapsamında kendi kazancımızdan feragat ederek simide yüzde 33 oranında bir zam yaptık. Bu toplumun bir ferdiysek biz de simitçiler olarak zor süreçteki ekonomimize böyle destek vermek istedik" dediler. 

    VATANDAŞLAR SİMİDİN GRAMAJINI KONTROL ETSİN

    Bazı esnafların enflasyonla mücadele kapsamında indirim yaptığını söyleyen Samsun Fırıncılar Odası Başkanı Yılmaz Yiğit, şunları söyledi: "Şu anda 90 gram simidin resmi fiyatı 1,5 TL. Bazı esnaflar enflasyonla mücadele kapsamında 1 liraya simit satıyor. Resmi fiyattan simit satan esnaflar da var. Bazı esnaflar azalan talebi arttırmak için simidi eski fiyatına satıyor da olabilir. Vatandaşlarımız aldığı simidin gramajını takip etmede yükümlüdür. Gramajı düşük simidi tespit ettiklerinde de yetkili mercilere müracaat edebilirler. Ekmeğin kilosu şu anda 5 lira. Bakanlık bu fiyatlara yılbaşına kadar zam yapılmayacağını açıkladı. Yılbaşına kadar ekmeğe zam verilmeyecek.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X