Kenevirin Merkezi Vezirköprü Olacak

Cumhurbaşkanı Erdoğan Vezirköprü Belediye Başkan adayını tanıtırken, “Vezirköprü’de kenevir ekimini yoğun bir şekilde sürdüreceğiz. Burası Kenevir ekim merkezi olacak. Endüstrisini burada kuracağız. Tekstilini de burada yapacağız” dedi.  Kaynak: Erdoğan: “Vezirköprü kenevir ekim merkezi olacak” 

Kenevirin Merkezi Vezirköprü Olacak
Kenevirin Merkezi Vezirköprü Olacak

    Samsun Tekkeköy Yaşar Doğu Spor Salonu’nda aday tanıtım toplantısında konuşan Erdoğan, “Vezirköprü Belediye Başkan adayı İbrahim Sadık Edis'i tanıttığı sırada Vezirköprü ilçesinde kenevir ekim merkezi olacağını ve kenevir endüstrisi kurulacak. Tekstilini de burada yapacağız” dedi.

KENEVİR NEDİR?

Kenevir (Cannabis), Cannabaceae familyasına ait, tek yıllık bitki cinsidir.

İnsanlık tarihinin en eski bitkisel hammadde kaynağı olan, saplarında bulunan lifler iplik, dokuma ve kumaş yapımında, hamurlu kısmı ise kâğıt yapımında kullanılan bir bitki türüdür. Anavatanı Orta Asya'dır. Ilıman ve tropik bölgelerde yetişir ve kültürü yapılır. Tür; sert, çalımsı, gövde içi boş, palmat yapraklı, dioik ve tek yıllıktır. Lifleri dayanıklı ve oldukça uzundur. Liflerde lignin maddesi biriktiğinde esneklik özelliği azalır. Cinsin lifleri, kaba dokumacılıkta (çuval, halat çanta, ağ yapımı gibi) kullanılır. Yapraklarının tıpta ve kozmetikte kullanımları vardır. Tohumu ise oldukça yağlı olması açısından yakıt ve oldukça besleyici olması açısından da gıda olarak kullanılmaktadır. Sabun yapımı ve boya yapımında da tohumlarından yararlanılır. Tohumları kuşların en sevdiği besinlerden biridir.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X