Dünyanın Hayran Kaldığı Projeyle Engellilerin Hayatı Daha Da Kolaylaşacak

Bursa’da, askeri lise öğrencilerinin buluşları hem engellilerin hayatını kolaylaştırıyor hem de teknolojiye ışık tutuyor.

Dünyanın Hayran Kaldığı Projeyle Engellilerin Hayatı Daha Da Kolaylaşacak
Dünyanın Hayran Kaldığı Projeyle Engellilerin Hayatı Daha Da Kolaylaşacak
Bursa’da, askeri lise öğrencilerinin buluşları hem engellilerin hayatını kolaylaştırıyor hem de teknolojiye ışık tutuyor.
Işıklar Askeri Hava Lisesi öğrencileri, bugüne kadar hayata geçirdikleri buluşlarını Bursa’daki öğrencilere tanıttı. Geçen nisan ayında ABD’nin Connecticut ve California’da yapılan RoboGames 2016 Uluslararası Robot Olimpiyatları Yarışması’na ‘Beyin Dalgalarıyla ve Baş Hareketleriyle Robot Kontrolü’ adlı projeleri ile katılan Işıklar Askeri Hava Lisesi öğrencisi Ahmet Kuriş, dünya çapındaki rakiplerini geride bırakarak birinci oldu. Katıldıkları yarışmadan altın madalya ile dönen Kuriş, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) INTEL Robot Yarışması’nda da birinciliği kimseye kaptırmadı.
Kuriş, dünyanın ve Türkiye’nin birinci projesi olan ve engellilerin hayatını kolaylaştıracak bu buluşun seri üretiminin yapılmasını istiyor. Kafa hareketleriyle engelli aracını hareket ettirebilen Kuriş, “Projemiz özellikle engelli vatandaşlarımızın işini kolaylaştıracak. Türkiye’de bu sistemin seri üretimi olursa büyük bir engelin ortadan kalkacağına inanıyorum. Başınıza bağladığınız sensörlü sistem sayesinde hangi yöne gitmek istiyorsak bunu başarabiliyoruz” dedi.
Sergide öğrencilerin dikkatini çeken bir başka buluş ise, betonlaşan binaların arasında toprağı insanın ayağına getirmek oldu. Askeri Lise öğrencilerinden Ahmet Sönmez, geliştirdiği proje ile insanların üzerindeki negatif elektriği nerede olunursa olsun almayı hedefliyor. "Modern hayatta toprakla teması sağlamaya yönelik bir çözüm” adlı projeye imza atan Sönmez, insanların üzerindeki elektriği ve stresi aldığı bilinen toprağı, günümüz insanının evine kadar getiriyor. Bir ucu alüminyum bant üzerinde, diğer ucu evdeki prizlerin topraklama sistemine bağlı olan sistemle insandaki elektrik sıfıra iniyor.
Bu buluşun insanlar üzerindeki elektriği sıfırlandığını yaptığı ölçümle ispatlayan Sönmez, “Betonlaşan şehirlerde insanlar toprağa basamıyor. Biz toprağı insanların ayağına getirdik. Çok basit bir sistemden oluşuyor. Yapılması gereken prizdeki nötr ve fazı çıkartarak sadece topraklamayı kullanmak. Topraklamadan gelen kabloyu ise üzerine basılacak olan alüminyuma bağlıyoruz” diye konuştu.
KENDİ ELEKTRİĞİNİ KENDİ ÜRETEN ARAÇ GELİYOR
Işıklar Lisesi 9. sınıf öğrencilerinden Eyüphan Büyükkaya ise maket bir arabanın altına bağladığı sistemle elektrik üretmeyi başardı. Tekerleğin hareket hızına bağlı olarak üretilen elektrik bir yerde depolanıyor. Projenin geliştirilmesiyle sistemin elektrikli araçlarda da kullanılması bekleniyor.
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X